|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pod Lupą: niezwykłe okolice Krakowa

Niecodzienna propozycja dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli wyjechać na urlop lub nie wypoczęli dostatecznie albo lubią poznawać nowe, a nieoczywiste zakątki. Wybraliśmy 5 miejsc w okolicach Krakowa, do których można wybrać się na jednodniową wycieczkę dowolnym środkiem lokomocji. Oprócz uroków przyrody zawsze czeka na nas tam jakaś niezwykła opowieść lub wydarzenie historyczne. Marzena Florkowska zaprasza na wycieczkę w towarzystwie Melanii Tutak i Pawła Kubisztala - autorów przewodnika "Okolice Krakowa".

Imbramowice. Widok na klasztor. Fot. Paweł Kubisztal

Imbramowice - kościół i klasztor sióstr norbertanek - jeden z dwóch klasztorów tego żeńskiego, klauzurowego zgromadzenia w Polsce. Miejsce warte odwiedzenia, bo oprócz ciekawych budowli można obejrzeć poznać dawne klasztorne przepisy kulinarne, a także przekonać się, że nie warto być leniwym. A po uczcie duchowej można wsiąść na rower i udać się na wycieczkę, bo szlaków nie brakuje.  

Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z Melanią Tutak i Pawłem Kubisztalem

 

Oaza ciszy i spokoju, dawna pustelnia karmelitów bosych w Czernej. Miejsce kultu Matki Bożej Szkaplerznej, związane także ze świętym bratem Rafałem Kalinowskim. Można doświadczyć tu wielu przeżyć religijnych, ale także kontemplować przyrodę w niezwykłym otoczeniu. Z Czernej wybierzemy się także na chwilę do Wadowic, a łącznikiem będzie Karol Wojtyła.  

 

Czerna. Fot. Paweł Kubisztal

 

Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z Melanią Tutak i Pawłem Kubisztalem

 

Miechów - klasztor bożogrobców z wierną kopią grobu Chrystusa w Jerozolimie. W średniowiecznej Europie pielgrzymowała tu cała Europa jak do rzeczywistego grobu Chrystusa. Warto także zajrzeć do Muzeum Ziemi Miechowskiej, Dworku Zacisze z XVIII wieku, który znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. A opodal Racławice - miejsce słynnej bitwy upamiętnione także pobytem Tadeusza Kościuszki.

 

Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z Melanią Tutak i Pawłem Kubisztalem

 

Miechów. Fragment Grobu Bożego. Fot. Paweł Kubisztal

 

Krakuszowice, niewielka miejcowość, w której znajduje się miejsce upamiętniające synów króla Kraka; Liplas - kopiec węgierskich uciekinierów z armii austriackiej z czasów I wojny światowej i Pierzchowiec, a tam kopiec ku czci Jana Henryka Dąbrowskiego, który opodal urodził się w nieistniejącym już dworku ofiarowanym jego rodzicom przez króla Augusta III po ich ślubie na zamku w Niepołomicach.  

Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z Melanią Tutak i Pawłem Kubisztalem

 

Kopiec Kraka z drogi Krakuszowice. Fot. Paweł Kubisztal

 

Igołomia to miejsce związane z królowa Boną, kuciem kos dla powstanców styczniowych - co utrwalił Artur Grottger, w końcu z Adamem Chmielowskim, późniejszym świętym bartem Albertem, który właśnie w Igołomii się urodził. Niewielka miejscowość opodal Krakowa warta odwiedzenia, idealna na jednodniową wycieczkę.

 

 

Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z Melanią Tutak i Pawłem Kubisztalem

 

Igołomia - kuźnia. Fot. Paweł Kubisztal

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

89%
11%