Imbramowice - kościół i klasztor sióstr norbertanek - jeden z dwóch klasztorów tego żeńskiego, klauzurowego zgromadzenia w Polsce. Miejsce warte odwiedzenia, bo oprócz ciekawych budowli można obejrzeć poznać dawne klasztorne przepisy kulinarne, a także przekonać się, że nie warto być leniwym. A po uczcie duchowej można wsiąść na rower i udać się na wycieczkę, bo szlaków nie brakuje.
- A
- A
- A
Pod Lupą: niezwykłe okolice Krakowa
Niecodzienna propozycja dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli wyjechać na urlop lub nie wypoczęli dostatecznie albo lubią poznawać nowe, a nieoczywiste zakątki. Wybraliśmy 5 miejsc w okolicach Krakowa, do których można wybrać się na jednodniową wycieczkę dowolnym środkiem lokomocji. Oprócz uroków przyrody zawsze czeka na nas tam jakaś niezwykła opowieść lub wydarzenie historyczne. Marzena Florkowska zaprasza na wycieczkę w towarzystwie Melanii Tutak i Pawła Kubisztala - autorów przewodnika "Okolice Krakowa".
Miechów - klasztor bożogrobców z wierną kopią grobu Chrystusa w Jerozolimie. W średniowiecznej Europie pielgrzymowała tu cała Europa jak do rzeczywistego grobu Chrystusa. Warto także zajrzeć do Muzeum Ziemi Miechowskiej, Dworku Zacisze z XVIII wieku, który znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. A opodal Racławice - miejsce słynnej bitwy upamiętnione także pobytem Tadeusza Kościuszki.

Igołomia - kuźnia. Fot. Paweł Kubisztal
(Marzena Florkowska/ew)

Kopiec Kraka z drogi Krakuszowice. Fot. Paweł Kubisztal
Igołomia to miejsce związane z królowa Boną, kuciem kos dla powstanców styczniowych - co utrwalił Artur Grottger, w końcu z Adamem Chmielowskim, późniejszym świętym bartem Albertem, który właśnie w Igołomii się urodził. Niewielka miejscowość opodal Krakowa warta odwiedzenia, idealna na jednodniową wycieczkę.

Miechów. Fragment Grobu Bożego. Fot. Paweł Kubisztal
Krakuszowice, niewielka miejcowość, w której znajduje się miejsce upamiętniające synów króla Kraka; Liplas - kopiec węgierskich uciekinierów z armii austriackiej z czasów I wojny światowej i Pierzchowiec, a tam kopiec ku czci Jana Henryka Dąbrowskiego, który opodal urodził się w nieistniejącym już dworku ofiarowanym jego rodzicom przez króla Augusta III po ich ślubie na zamku w Niepołomicach.
Oaza ciszy i spokoju, dawna pustelnia karmelitów bosych w Czernej. Miejsce kultu Matki Bożej Szkaplerznej, związane także ze świętym bratem Rafałem Kalinowskim. Można doświadczyć tu wielu przeżyć religijnych, ale także kontemplować przyrodę w niezwykłym otoczeniu. Z Czernej wybierzemy się także na chwilę do Wadowic, a łącznikiem będzie Karol Wojtyła.

Czerna. Fot. Paweł Kubisztal
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:05
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 03.07
-
06:02
Wczoraj to było preludium. Prawdziwy upał nadejdzie w czwartek
-
21:51
Radni zdecydowali: od 1 września krakowianie zapłacą więcej za wywóz śmieci
-
21:09
Kolejka gondolowa na Malnik? Muszyna znów szuka inwestora
-
19:37
Reprezentacja Polski w blind-footballu przegrywa z Hiszpanią
-
18:58
Uważaj, jak płacisz za postój w strefie. Miasto rozwiązało umowę z operatorem płatności mobilnych
-
17:57
Czy rząd oddał granice "samozwańczym watażkom"? "Pora przestać się wygłupiać i zacząć wreszcie rządzić"
-
17:45
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pracowników fizycznych
-
16:59
Nie tylko Giewont i Morskie Oko. Nikoletta Kula odkrywa Tatry na nowo!
-
16:37
Podgórskie Letnie Koncerty
-
11:09
Nie tylko Giewont i Morskie Oko. Nikoletta Kula odkrywa Tatry na nowo!
-
10:40
Kraków Grzegorza Bednarczyka - odc. 8. cmentarz dla skazańców w samym centrum miasta