|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pod lupą: Kolekcja instrumentów Tomasza Drozdka

Tomasz Drozdek, multiinstrumentalista i kolekcjoner nietypowych instrumentów z całego świata. Ma ich ponad 300, ale także sam tworzy swoje instrumenty. Gra na nich solowo, ale także jest członkiem grupy teatralnej MUMIO. Pięć wybranych instrumentów weźmiemy w tym tygodniu Pod lupę. Gra i opowiada Tomasz Drozdek, a nauki wszelakie pobiera Marzena Florkowska.

Posłuchaj rozmowy o lirze korbowej

Zdjęcia dzięki uprzejmości gościa programu

Lira korbowa. Europejskie początki tego instrumentu to ok. 1000 rok. To wtedy w hiszpańskiej Galicji pojawił się przodek liry o nazwie organistrum, który obsługiwany był przez dwie osoby. Z czasem instrument został zmniejszony tak, aby mogła go obsługiwać jedna osoba. Prawa ręka kręci korbą, która wprawia w ruch koło, pełniące funkcję „smyczka” - trąc o struny koło wprowadza je w drgania i wydobywa dźwięki. Lewa ręka obsługuje klawisze, odpowiedzialne za granie melodii. Oprócz strun melodycznych lira ma również struny burdonowe, współbrzmiące i tzw. trompety (lub trampety), dzięki którym można grać również rytmy. W XVII w. lira pojawiła się w Polsce i jest zaliczana do polskich instrumentów ludowych. Początek XX w. to okres, w którym lira wyszła z powszechnego użytku, jednak od 2008 roku instrument ten przeżywa w Polsce renesans.

Posłuchaj rozmowy o fletach

Ludowe instrumenty dęte wykonywane są praktycznie we wszystkich kulturach; mogą mieć różne długości, różną ilość otworków oraz różną technikę wydobycia dźwięku; tradycyjnie wykonywane z różnych rodzajów drewna.

Na zdjęciu od lewej flety: 

- indyjskie bansuri,

- polska góralska fujarka pasterska;

- flet nosowy - mały brązowy, powyżej (ciekawostka - naprawdę gra się na nim nosem);

- polska góralska dwojnica - poniżej;

- bogato zdobiona piszczałka wielkopostna z Zakopanego;

- japoński flet shakuhachi;

- trzy polskie piszczałki wielkopostne w wersji surowej, bez zdobień.

Posłuchaj rozmowy o handpanie

Handpan (znany również jako „hangdrum”)

Mimo, że brzmi bardzo etnicznie i egzotycznie jest jednym z najmłodszych instrumentów świata, a jego pierwowzór o nazwie hangdrum stworzony został przez firmę ze Szwajcarii. Instrument wykonany jest z dwóch dużych kawałków blachy, ukształtowanych w dwie misy, z których górna ma wykute „pola”, który po uderzeniu palcami wydają dźwięki, a dolna ma otwór i pełni funkcje rezonatora. Instrument, mimo że wykonany z metalu, wydaje ciepłe, kojące dźwięki. Od kilku lat jest bardzo modnym i przez wielu muzyków pożądanym instrumentem.

Posłuchaj rozmowy o drumli

Drumla to jeden z najstarszych instrumentów świata. Technika gry polega na przystawieniu metalowej „ramki” do przednich zębów i szarpaniu znajdującego się pomiędzy nimi metalowego języczka. Dźwięki moduluje się m.in. ruchami języka, wdechami i wydechami, a także poprzez wymawianie niektórych samogłosek i spółgłosek. Wielkość drumli determinuje wysokość dźwięku - im większa drumla, tym bardziej basowy dźwięk.

Posłuchaj rozmowy o okarynie

Okaryna, zwana jest również glinianym fletem naczyniowym. Tradycyjnie wykonywana z gliny. Współcześnie może też być zdobiona szkliwem. Technika gry podobna jest do gry na instrumentach dętych typu flet, czy fujarka, a wysokość dźwięku zmienia się poprzez zakrywanie i odkrywanie otworków. Jednak okaryny mają zazwyczaj owalny kształt i są zamkniętymi naczyniami - w przeciwieństwie do drewnianych instrumentów dętych, mających zazwyczaj podłużny, „rurkowaty” kształt. 

100%
0%