|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Piękno starych posadzek

W tym tygodniu w cyklu Pod lupą patrzeć będziemy pod nogi i zachwycać się starymi posadzkami. Lastrika, różnobarwne okładziny ceramiczne, płytki - w kamienicach i kościołach - mają swoich wielbicieli. Ich znawczynią jest dr Agnieszka Partridge, historyk sztuki, dziennikarka, autorka  książki "Potęga ornamentu". Prowadzi także stronę na Facebooku NIECHCIANE PIĘKNO XIX-wieczne posadzki i okładziny ceramiczne. Na spacer z dr Agnieszką Partridge wybrała się Marzena Florkowska.

Posłuchaj

Fot. Profil FB Niechciane piękno

Wbrew pozorom, to nie jest łatwe zadanie - odwiedzanie starych kamienic i kościołów. Trzeba mieć sporo wytrwałości.

 

Zdjęcia pochodzą ze grupy na Facebooku  NIECHCIANE PIĘKNO XIX-wieczne posadzki i okładziny ceramiczne prowadzonej przez Agnieszkę Partridge.

Posłuchaj

Lastriko znano już w neolicie, a potem w starożytności. Znane są posadzki z lastriko w Jerychu, Turcji i na Cyprze. Zachowały się także podłogi w weneckich willach z XIV wieku. W krakowskich kamienicach także nie brakuje posadzek lastrikowych.

 

Posłuchaj

Posadzka, schody, balustrady, poręcze, obramienia drzwi i okien - wszystko to tworzy atmosferę kamienicy. My zwracamy uwagę zwłaszcza na ceramiczne posadzki i okładziny ścian - zachwycające urokiem.

Posłuchaj

Zaglądamy do wnętrza kościoła - wybieramy kościół Reformatów, bo tam ceramiczna posadzka jest wyjątkowej urody - niczym perski dywan.

 

Posłuchaj

 

Stare kamienice są coraz częściej odnawiane i restaurowane. Ważne tylko, by nie zniknęły przy tej okazji różne detale architektoniczne, no. tzw. mała architektura także wykonana z płytek ceramicznych.

 

Polecamy książkę naszej rozmówczyni:

 

 

Dziękujemy też za odzew słuchaczy, tropicieli pięknych posadzek w Krakowie! Oto zdjęcia z kamienicy przy ul. Siemiradzkiego 2, które przysłała pani Dominika

 

 

100%
0%