|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

O Nowej Hucie w "Pod Lupą"

Nowa Huta z nietypowej perspektywy - czyli spacery rzadko odwiedzanymi szlakami i poznawanie nieoczywistych historii - to założenie Alternatywnego Przewodnika po Nowej Hucie - projektu Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, w ramach którego przewidziano 10 spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, 5 prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczących terenów Nowej Huty oraz BarCamp – prezentację ciekawych nowohuckich miejsc i inicjatyw. Projekt zakończy się wydaniem tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty. A my w tym tygodniu będziemy Państwu przybliżać takie nietypowe miejsca i historie - od poniedziałku do piątku po godz. 11:00. Zapraszamy!

Fot. NH50mm

Zaczynamy od neonów rozświetlających kiedyś Nową Hutę. Te legendarne: neon Świata Dziecka, kina Świt, Teatru Ludowego czy niezapomniana Markiza. Do dziś budzą wspomnienia i czasem burzliwe dyskusje, ale także inspirują, bo w Nowej Hucie pojawiają się też całkiem nowe neony. Ich pasjonatem jest Michał Ostasz - prowadzący w ramach Alternatywnego Przewodnika po Nowej Hucie spacer Szlakiem światła, współprowadzący bloga Hip Huta. Spotkała się z nim Marzena Florkowska. 

 

 

Spacer szlakiem światła. Posłuchaj rozmowy z Michałem Ostaszem

Fot. NH50mm

 

Miejsca fantomowe - nieobecne, nieistniejące, ale takie, które ciągle bolą. Budzą nie tylko wspomnienia, ale i żal, że ich już nie ma. To jest i księgarnia i restauracja, czy kawiarnia. Istnieją w pamięci zbiorowej, ale i historiach poszczególnych mieszkańców Nowej Huty. Spacer po miejscach fantomowych w ramach Alternatywnego Przewodnika po Nowej Hucie prowadzi Maria Wąchała-Skindzier, kierownik Oddziału Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a rozmawia z nią Marzena Florkowska. 

 

 

Spacer po miejscach fantomowych. Posłuchaj rozmowy z Marią Wąchałą-Skindzier

Fot. NH50mm

 

Fot. NH50mm

 

Jest ich w Nowej Hucie ponad 80. Kapliczki i krzyże przydrożne od lat fascynują Antoniego Łapajerskiego, który w ramach Alternatywnego Przewodnika po Nowej Hucie prowadzi spacer szlakiem zabytkowych kapliczek, krzyży przydrożnych i starych wiejskich domów. Jest również autorem strony internetowej "Nowa Huta mniej znana". Niezwykłe historie nie tylko powstania, ale także odszukiwania tych miejsc opowiadał Marzenie Florkowskiej. 

 

Spacer szlakiem zabytkowych kapliczek. Posłuchaj rozmowy z Antonim Łapajerskim

Fot. NH50mm

 

Macierzyństwo, Ślimak czy Syrenka - to nowohuckie rzeźby plenerowe, które dziś przyciągają naszą uwagę. Opowiemy także o niezwykłej galerii pod chmurką, między blokami, w której można było nie tylko popatrzeć na powstawanie dzieł sztuki, ale również porozmawiać z artystą. Szlakiem nowohuckich rzeźb plenerowych  w ramach Alternatywnego Przewodnika po Nowej Hucie wybieramy się w towarzystwie Joanny Styrylskiej-Gałażyn, malarki, graficzki i ilustratorki oraz Marzeny Florkowskiej. 

 

Szlakiem nowohuckich rzeźb plenerowych. Posłuchaj rozmowy z Joanną Styrylską-Gałażyn

Fot. NH50mm

Fot. NH50mm

Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie to nie tylko spacery, spotkania, wydarzenia, ale także publikacja, która będzie zwieńczeniem tego projektu. W książce będą oczywiści także fotografie - niezwykłe, czarno-białe, na których miejsca pokazane są zupełnie inaczej i zawsze są puste - bez ludzi. Z fotografem Krzysztofem Piłą, odpowiedzialnym za stronę wizualną projektu i publikacji oraz Jarosławem Klasiem z Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida,  pomysłodawcą i koordynatorem projektu Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie rozmawia Marzena Florkowska. 

Posłuchaj rozmowy

Fot. NH50mm

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

100%
0%