|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Maluchem po Małopolsce

W tym tygodniu w podróż po Małopolsce wyruszymy Maluchem. Pojedziemy do Czernej, odwiedzimy Lanckoronę, ale będzie to także podróż w czasie – razem z Janem Matejką. Maluszek zapakowany, więc pora zapalać silniki. Słuchajcie od poniedziałku do piątku po godz. 11.

Fot. M. Lasyk

 

Fiatem 126 p można pojechać nad morze, nad Balaton, na Sycylię. Nie trzeba zabierać ze sobą całej garderoby, bo i tak się nie zmieści, a niewielkie gabaryty sprzyjają integracji rodziny. Marzena Florkowska spotkała się w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie z Pawłem Niedbałą, kolekcjonerem tych samochodów, współorganizatorem ogólnopolskiego zlotu małych fiatów.

Posłuchaj opowieści Pawła Niedbały, kolekcjonera maluchów

 

Maluch – Fot. Ze zbiorów Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

 

Oaza ciszy i spokoju, dawna pustelnia karmelitów bosych w Czernej. Miejsce kultu Matki Bożej Szkaplerznej, związane także ze świętym bratem Rafałem Kalinowskim i Karolem Wojtyłą. W przededniu święta Matki Bożej Zielnej wybieramy się do Czernej i na tamtejsze łąki, gdzie zebrać można piękny bukiet. Z Pawłem Kubisztalem – współautorem przewodnika „Okolice Krakowa” rozmawia Marzena Florkowska 

 

Posłuchaj o Czernej 

Czerna – fot. Paweł Kubisztal

Podróże z żoną i czwórką dzieci nie są łatwe. Co prawda czasem można wybrać się i bez dzieci, gdy pomoc zaoferuje babcia czy ciocia. I nie trzeba jechać daleko - taką wakacyjną przygodę można przeżyć choćby w Krzesławicach, gdzie do dziś zachował się dworek Jana Matejki. W każdy czwartek sierpnia wyjeżdżamy na wakacje z kimś znanym – dziś czas na mistrza Jana. Naszą przewodniczką jest Marta Kłak – Ambrożkiewicz, kustosz Domu Matejki w Krakowie. Rozmawia z nią Marzena Florkowska. 

Posłuchaj rozmowy o Dworku Matejki


Dworek Matejki. Fot. Aleksander Zagdański


Jan Matejko (1838-1893). Karykatura  Dramat w Malborku.  Papier, rysunek  ołówkiem ,l.70 wieku XIX. Fot: Muzeum Narodowe w Krakowie

 

Przed nami kolejna wakacyjna wyprawa - tym razem do Lanckorony. To dzięki Kazimierzowi Wiśniakowi, scenografowi, kostiumologowi, malarzowi i rysownikowi, jednemu ze współzałożycieli Piwnicy pod Baranami. Pół wieku temu Kazimierz Wiśniak kupił w Lanckoronie dom i spędzał tam wolne chwile odpoczywając i pracując. Pracując i odpoczywając. Marzena Florkowska zapytała o te lanckorońskie wakacje i posłuchajmy, co usłyszała.
 

Posłuchaj o wakacjach w Lanckoronie

 

Lanckorona słynie aniołami... Fot. M. Lasyk

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

100%
0%