|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Małopolskie uzdrowiska Pod Lupą

Kolejne podejście wiosny! Tym razem musi się udać - wreszcie zazieleni się wkoło, ociepli. A wtedy... Wtedy zaczniemy myśleć coraz częściej o urlopie. My w tym tygodniu mamy dla Państwa pewną podpowiedź: a może by tak wybrać się do jednego z 10 uzdrowisk w Małopolsce? Polecamy! To wybór ze wszech miar trafny. Ale najlepiej jak sami Państwo się przekonają.

fot: K. Pelc

Na początek proponujemy Wieliczkę - znakomite miejsce dla rehabilitacji i leczenia układu oddechowego. Tu w Uzdrowisku Kopalnia Soli "Wieliczka" wykorzystuje się przede wszystkim właściwości mikroklimatu podziemnych komór solnych oraz naturalną solankę. "Wiadomo już od dawna, że przebywanie w atmosferze podziemnej, wolnej m.in. od smogu ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia" - mówi Jerzy Piwkowski, Naczelny Lekarz Uzdrowiska.

 

Posłuchaj materiału Katarzyny Pelc

fot: K. Pelc

Uzupełnieniem leczniczego pobytu pod ziemią może być spacer w tężni solankowej, która po zimowej przerwie wznowiła już swoją działalność. Dodatkową atrakcją jest też widok z 22 metrowej wieży widokowej. Do wyjazdu do Wieliczki wraz z ekspertami zachęcała Państwa Katarzyna Pelc. A jutro? Chyba Swoszowice.

fot: Katarzyna Pelc

W środę nie ruszamy się zbyt daleko, ba można nawet powiedzieć, że będziemy w uzdrowisku i nie opuścimy Krakowa! Zapraszamy do Swoszowic, X  dzielnicy Krakowa. "To jedno z najmniejszych uzdrowisk małopolskich, a jego początki, jak większości, datuje się na  wiek XIX" - mówi dr Jerzy Piwkowski, Naczelny Lekarz Uzdrowisk.

Posłuchaj materiału Katarzyny Pelc

My zapewniamy, że choć małe i nietypowo położone, przyciąga swoim kameralnym klimatem i spokojem. Nie znajdziemy tu zatłoczonych deptaków, a zaciszny Park Zdrojowy pełen pomników przyrody, na przykład ... słonia. W czwartek odwiedzimy uzdrowisko w Rabce.

fot: Katarzyna Pelc

Zaryzykujemy stwierdzenie, że nie ma dziecka w Małopolsce, które by nie znało Rabki. Mówi się przecież, że to miasto najmłodszych! Dlaczego? To właśnie w Rabce jest m.in. Rodzinny Park Rozrywki, Dom Rekordów i Osobliwości, a także Muzeum Orderu Uśmiechu. Tym razem odwiedzamy właśnie Rabkę-Zdrój, która jak większość uzdrowisk małopolskich, powstała w XIX wieku. "Rodzinami, które stworzyły uzdrowisko rabczańskie były rodziny Zubrzyckich i Kadenów" - mówi dr Jerzy Piwkowski, Naczelny Lekarz Uzdrowisk.

Posłuchaj materiału Katarzyny Pelc

Jak już nawdychamy się tego niezwykle zdrowego aerozolu solankowego, możemy na przykład wybrać się do pijalni wód, czy do Uroczyska "Krzywoń" i powędrować Leśną Ścieżką Edukacyjną.
 

Posłuchaj rozmowy z dr. Jerzym Piwkowskim

Fot. K. Pelc


A może szukają Państwo spokojnego miejsca z piękną dziką przyrodą, gdzie na wyciągnięcie ręki są znakomite wody mineralne o znanych walorach leczniczych? Jeśli tak to polecamy Wysową-Zdrój. Zwana jest od dawna "galicyjskim Merano". "Okres świetności uzdrowisko przeżywało końcem XIX wieku, wtedy do Wysowej przyjeżdżało około 2 tysięcy kuracjuszy rocznie" - mówi dr Jerzy Piwkowski, Naczelny Lekarz Uzdrowiska.

W tych stronach podczas spacerów natkniemy się na liczne pamiątki będące świadectwem minionych czasów - zabytkowe połemkowskie budowle, przydrożne kapliczki, powojenne cmentarze.  

100%
0%