Mistrzowie akrobacji lotniczych: Artur Kielak (m.in. srebrny i brązowy medalista Światowych Igrzysk Lotniczych w Dubaju w 2015 r.), Jurgis Kairys (wielokrotny mistrz Świata i Europy Międzynarodowej Federacji Lotniczej), latające zabytki oraz repliki historycznych samolotów, m.in. samoloty Tiger Moth z 1939 r. i Taylorcraft Auster z 1940 r. to tylko niektóre atrakcje. A miejsce pokazów i akrobacji nie zostało wybrane przypadkowo, bo Krakowskie lotnisko Rakowice-Czyżyny było jednym z najstarszych w Europie, a pierwszym w niepodległej Polsce. Przenosimy się tam razem z Krzysztofem Mroczkowskim z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Marzeną Florkowską.
- A
- A
- A
Małopolski piknik lotniczy
W tym tygodniu patrzeć będziemy na świat przez lupę - z góry. Wszystko z powodu zbliżającego się kolejnego Małopolskiego Pikniku Lotniczego, który zaplanowany jest już na najbliższy weekend (23-24 czerwca).

Fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
(Marzena Florkowska/ew)

Fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie to nie tylko samoloty, ale także ludzie – piloci, którzy od zawsze fascynują i wzbudzają podziw. Można spotkać się z nimi, ale także gromadzone są pamiątki po tych najwybitniejszych. Z Katarzyną Zielińską z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska.

Fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Pilotem tego samolotu był Amerykanin polskiego pochodzenia, major Donald Kutyna, który nadał mu nazwę indywidualną The Polish Glider, czyli Polski Szybowiec. Na kadłubie widoczny jest także orzeł. O związkach amerykańskiego naddźwiękowego samolotu myśliwsko-bombowego z Polską rozmawiają Jarosław Dobrzyński z Muzeum Lotnictwa polskiego w Krakowie i Marzena Florkowska.

Fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Jeden z najsłynniejszych płatowców II wojny światowej. Wykorzystywany podczas bitwy o Anglię. Przypisywany także polskim dywizjonom 303 i 302. O prawdzie i legendzie tego brytyjskiego samolotu myśliwskiego z Tomaszem Mikułą z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska.

Fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Cofamy się w czasie 101 lat, do roku 1917. Naszym bohaterem jest zaprawiony w boju egzemplarz najsłynniejszego brytyjskiego myśliwca I wojny światowej. Ale to także pretekst do rozmowy o tym, jak wyglądało życie pilota w tamtym okresie. Z Tomaszem Mikułą z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:40
Upalna niedziela w Małopolsce
-
07:00
Turystyczny potencjał polskiej wsi
-
20:59
Pożar w restauracji w Więckowicach koło Tarnowa
-
19:20
Olkusz: Zaginęła 13-letnia Anna Dubaj
-
19:02
Rowerowy raj w sercu Beskidu Sądeckiego. To miejsce zachwyci każdego rowerzystę!
-
18:45
Wimbledon: Iga Świątek w czwartej rundzie
-
18:30
Morskie Oko to nie kąpielisko, a Giewont to nie plac zabaw. O czym zapominają turyści
-
16:34
Masowy wypadek, samobójca, ukąszenie żmii – ratownicy sprawdzali się w boju
-
16:03
Polki górą w Krakowie! Mirosław i siostry Kałuckie w finale
-
15:27
998 strażaków z całej Polski zdobyło Babią Górę
-
15:05
Wiejski jazzbandyta i elektroniczna głowa Trzeciaka. Rozmowa z Garym Gwaderą
-
14:03
To jedyny taki budynek w Zakopanem. Jest szansa, że odzyska dawny blask