|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Małopolski piknik lotniczy

W tym tygodniu patrzeć będziemy na świat przez lupę - z góry. Wszystko z powodu zbliżającego się kolejnego Małopolskiego Pikniku Lotniczego, który zaplanowany jest już na najbliższy weekend (23-24 czerwca).

Fot. dzięki uprzejmości Muzeum Lotnictwa Polskiego


Mistrzowie akrobacji lotniczych: Artur Kielak (m.in. srebrny i brązowy medalista Światowych Igrzysk Lotniczych w Dubaju w 2015 r.), Jurgis Kairys (wielokrotny mistrz Świata i Europy Międzynarodowej Federacji Lotniczej), latające zabytki oraz repliki historycznych samolotów, m.in. samoloty Tiger Moth z 1939 r. i Taylorcraft Auster z 1940 r. to tylko niektóre atrakcje. A miejsce pokazów i akrobacji nie zostało wybrane przypadkowo, bo Krakowskie lotnisko Rakowice-Czyżyny było jednym z najstarszych w Europie, a pierwszym w niepodległej Polsce. Przenosimy się tam razem z Krzysztofem Mroczkowskim z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Marzeną Florkowską.

Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z Krzysztofem Mroczkowskim z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

 


Fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie 
 

Cofamy się w czasie 101 lat, do roku 1917. Naszym bohaterem jest zaprawiony w boju egzemplarz najsłynniejszego brytyjskiego myśliwca I wojny światowej. Ale to także pretekst do rozmowy o tym, jak wyglądało życie pilota w tamtym okresie. Z Tomaszem Mikułą z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska

 

Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z Tomaszem Mikułą z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

 

Fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
 

Jeden z najsłynniejszych płatowców  II wojny światowej. Wykorzystywany podczas bitwy o Anglię. Przypisywany także polskim dywizjonom 303 i 302. O prawdzie i legendzie tego brytyjskiego samolotu myśliwskiego z Tomaszem Mikułą z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska. 

Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z Tomaszem Mikułą z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

 

Fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
 

Pilotem tego samolotu był Amerykanin polskiego pochodzenia, major Donald Kutyna, który nadał mu nazwę indywidualną The Polish Glider, czyli Polski Szybowiec. Na kadłubie widoczny jest także orzeł. O związkach amerykańskiego  naddźwiękowego samolotu myśliwsko-bombowego z Polską rozmawiają Jarosław Dobrzyński z Muzeum Lotnictwa polskiego w Krakowie i Marzena Florkowska.
 
 

Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z Jarosławem Dobrzyńskim z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

 

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie to nie tylko samoloty, ale także ludzie – piloci, którzy od zawsze fascynują i wzbudzają podziw. Można spotkać się z nimi, ale także gromadzone są pamiątki po tych najwybitniejszych. Z Katarzyną Zielińską z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska.

 

Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z Katarzyną Zielińską z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

 

Fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

 


(Marzena Florkowska/ew)
 

88%
12%