- A
- A
- A
Kopce Małopolski w "Pod Lupą"
Symbolizują walkę o niepodległość, przypominają legendarne postaci Krakowa, są kurhanami. Kopce Małopolski. Zwykle mówi się o pięciu kopcach Krakowa, ale w Małopolsce jest ich kilkadziesiąt, a w przeszłości było kilkaset. W tygodniu odzyskania niepodległości przyglądamy się małopolskim kopcom. Naszymi przewodnikami jest Emil Bajorek, przewodnik po Krakowie, prowadzący stronę ciekawostek z Krakowa i Małopolski Pokrakus oraz Marzena Florkowska.Najstarsze są kopce Krakusa i Wandy, najczęściej odwiedzany - kopiec Tadeusza Kościuszki, najwyższy to kopiec Józefa Piłsudskiego, a najmniejszy – kopiec Jana Pawła II. Miłośników kopców zapraszamy jednak na wyprawę po całej Małopolsce, bo takich nieodkrytych miejsc nie brakuje.
Pobożny lud wyłowił z Wisły ciało Wandy - córki króla Kraka. To jej zawdzięcza nazwę osiedle w Nowej Hucie i dom towarowy. I choć sama legenda o królewnie jest wciąż żywa, to jednak sam kopiec trochę zapomniany.
W przededniu Święta Niepodległości zapraszamy na Kopiec Józefa Piłsudskiego. Mowa będzie nie tylko o jego historii, ale także o innym kopcu Naczelnika, którego dzieje są bliźniaczo podobne do losów tego krakowskiego.

Kopiec Piłsudskiego. Fot. Emil Bajorek
(Marzena Florkowska/ew)

Kopiec Wandy. Fot. Emil Bajorek
Kopiec Kościuszki jest najczęściej odwiedzanym kopcem Krakowa zwłaszcza w tym roku, gdy świętujemy 200 lat od śmierci Naczelnika. Dlatego dziś zapraszamy na spacer nie tylko dobrze znaną trasą, ale także w okolice Krakowa.

Kopiec Krakusa. Fot. Emil Bajorek
Kopiec Kraka czy Krakusa to mogiła legendarnego władcy Krakowa. Warto do Podgórza się wybrać nie tylko na Rękawkę lub by oglądać wschód słońca. W pobliżu Kopca Kraka znajdowało się potężne cmentarzysko kurhanowe, o którym całkiem niedawno pisały także zagraniczne media. Wśród grobów mogiła babki Kraka.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:00
Turystyczny potencjał polskiej wsi
-
20:59
Pożar w restauracji w Więckowicach koło Tarnowa
-
19:20
Olkusz: Zaginęła 13-letnia Anna Dubaj
-
19:02
Rowerowy raj w sercu Beskidu Sądeckiego. To miejsce zachwyci każdego rowerzystę!
-
18:45
Wimbledon: Iga Świątek w czwartej rundzie
-
18:30
Morskie Oko to nie kąpielisko, a Giewont to nie plac zabaw. O czym zapominają turyści
-
16:34
Masowy wypadek, samobójca, ukąszenie żmii – ratownicy sprawdzali się w boju
-
16:03
Polki górą w Krakowie! Mirosław i siostry Kałuckie w finale
-
15:27
998 strażaków z całej Polski zdobyło Babią Górę
-
15:05
Wiejski jazzbandyta i elektroniczna głowa Trzeciaka. Rozmowa z Garym Gwaderą
-
14:03
To jedyny taki budynek w Zakopanem. Jest szansa, że odzyska dawny blask
-
13:41
W górach weekend pogoda zmienna, w poniedziałek gwałtowne ochłodzenie