|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kopce Małopolski w "Pod Lupą"

Symbolizują walkę o niepodległość, przypominają legendarne postaci Krakowa, są kurhanami. Kopce Małopolski. Zwykle mówi się o pięciu kopcach Krakowa, ale w Małopolsce jest ich kilkadziesiąt, a w przeszłości było kilkaset. W tygodniu odzyskania niepodległości przyglądamy się małopolskim kopcom. Naszymi przewodnikami jest Emil Bajorek, przewodnik po Krakowie, prowadzący stronę ciekawostek z Krakowa i Małopolski Pokrakus oraz Marzena Florkowska.

Posłuchaj o kopcach Małopolski

"Arianka", czyli kopiec w Krakowie-Łuczanowicach. Fot. Emil Bajorek

Najstarsze są kopce Krakusa i Wandy, najczęściej odwiedzany - kopiec Tadeusza Kościuszki, najwyższy to kopiec Józefa Piłsudskiego, a najmniejszy – kopiec Jana Pawła II. Miłośników kopców zapraszamy jednak na wyprawę po całej Małopolsce, bo takich nieodkrytych miejsc nie brakuje. 

 

Kopiec Krakusa. Fot. Emil Bajorek

Kopiec Kraka czy Krakusa to mogiła legendarnego władcy Krakowa. Warto do Podgórza się wybrać nie tylko na Rękawkę lub by oglądać wschód słońca. W pobliżu Kopca Kraka znajdowało się potężne cmentarzysko kurhanowe, o którym całkiem niedawno pisały także zagraniczne media. Wśród grobów mogiła babki Kraka.

 

Posłuchaj o kopcu Kraka


Pobożny lud wyłowił z Wisły ciało Wandy - córki króla Kraka. To jej zawdzięcza nazwę osiedle w Nowej Hucie i dom towarowy. I choć sama legenda o królewnie jest wciąż żywa, to jednak sam kopiec trochę zapomniany.

Posłuchaj o kopcu Wandy

 

Kopiec Wandy. Fot. Emil Bajorek

 

Kopiec Kościuszki jest najczęściej odwiedzanym kopcem Krakowa zwłaszcza w tym roku, gdy świętujemy 200 lat od śmierci Naczelnika. Dlatego dziś zapraszamy na spacer nie tylko dobrze znaną trasą, ale także w okolice Krakowa. 

 

Posłuchaj o kopcu Kościuszki

 


 

 

W przededniu Święta Niepodległości zapraszamy na Kopiec Józefa Piłsudskiego. Mowa będzie nie tylko o jego historii, ale także o innym kopcu Naczelnika, którego dzieje są bliźniaczo podobne do losów tego krakowskiego. 

 

Posłuchaj o kopcu Piłsudskiego

 

Kopiec Piłsudskiego. Fot. Emil Bajorek

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

100%
0%