|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Istota pieniądza

W ostatnim tygodniu rozliczeń podatkowych pobrzdękiwać będziemy monetami, pod lupę weźmiemy stare banknoty, wykopiemy srebro z ogródka i zapytamy o pierwszą w historii inflację. W taki oto historyczno-dyskretny sposób przypominać będziemy o powinności wobec Urzędu Skarbowego. Wszystko to dzięki Gabinetowi Numizmatycznemu Emeryka Hutten Czapskiego, który znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie przy ul. Piłsudskiego.

Ekspozycja numizmatyczna w Muzeum im. Emeryka Hutten Czapskiego (fot. dzięki uprzejmości instytucji)

A na początek największa polska moneta. Podziwiają ją Anna Bochnak, kustosz w Gabinecie Numizmatycznym, i Marzena Florkowska
 

Posłuchaj o największej złotej polskiej monecie

 

Fot. dzięki uprzejmości Muzeum im. Emeryka Hutten Czapskiego

 

Zapewne w wielu domach znaleźć można stare banknoty czy papiery wartościowe. Oprócz wartości sentymentalnej czy wspomnieniowej, mają także wartość kolekcjonerską i artystyczną. Dziś o najstarszych polskich banknotach rozmawiają Anda Jaworucka - Drath, kustosz w Gabinecie Numizmatycznym Muzeum Narodowego w Krakowie i Marzena Florkowska. 
 

Posłuchaj o banknotach

 

Bilet skarbowy na 1000 złotych polskich Insurekcji Kościuszkowskiej z 1794 roku. Fot. dzięki uprzejmości Muzeum im. Emeryka Hutten Czapskiego

 

Przed nami najstarsze monety. Przenosimy się w inną część świata kilkadziesiąt wieków wstecz. Do początków pieniądza zapraszają nas kierownik Gabinetu Numizmatycznego dr hab. Jarosław Bodzek i Marzena Florkowska. 

 

Posłuchaj o najstarszych monetach

 

 

Jeśli podczas prac na działce czy w ogródku wykopiemy gliniane naczynie wypełnione srebrem, a w dodatku okaże się, że są to monety arabskie, to nie powinno nas to zdziwić. To rodzaj najstarszych depozytów i skrytek. Tajniki zdradza Dorota Malarczyk, jedyny w Polsce specjalista od monety arabskiej, na co dzień w Gabinecie Numizmatycznym Muzeum Narodowego w Krakowie, a opowieści wysłuchuje Marzena Florkowska. 

Posłuchaj o monetach arabskich

 

Arabskie dirchamy i dinary. Fot. dzięki uprzejmości Muzeum im. Emeryka Hutten Czapskiego

 

I na koniec coś na pociechę - inflacja jest stara jak świat i w Polsce pojawiła się już w wieku XI za panowania Bolesława Śmiałego. Podobnie wymiana pieniądza nie jest niczym nowym. O gospodarce nie tylko średniowiecznej rozmawiają Mateusz Woźniak, kustosz w Gabinecie Numizmatycznym Muzeum Narodowego w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska. 

 

Posłuchaj o inflacji

 

Denar Bolesława Śmiałego. Fot. dzięki uprzejmości Muzeum im. Emeryka Hutten Czapskiego

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

100%
0%