A na początek największa polska moneta. Podziwiają ją Anna Bochnak, kustosz w Gabinecie Numizmatycznym, i Marzena Florkowska
- A
- A
- A
Istota pieniądza
W ostatnim tygodniu rozliczeń podatkowych pobrzdękiwać będziemy monetami, pod lupę weźmiemy stare banknoty, wykopiemy srebro z ogródka i zapytamy o pierwszą w historii inflację. W taki oto historyczno-dyskretny sposób przypominać będziemy o powinności wobec Urzędu Skarbowego. Wszystko to dzięki Gabinetowi Numizmatycznemu Emeryka Hutten Czapskiego, który znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie przy ul. Piłsudskiego.
Jeśli podczas prac na działce czy w ogródku wykopiemy gliniane naczynie wypełnione srebrem, a w dodatku okaże się, że są to monety arabskie, to nie powinno nas to zdziwić. To rodzaj najstarszych depozytów i skrytek. Tajniki zdradza Dorota Malarczyk, jedyny w Polsce specjalista od monety arabskiej, na co dzień w Gabinecie Numizmatycznym Muzeum Narodowego w Krakowie, a opowieści wysłuchuje Marzena Florkowska.

Denar Bolesława Śmiałego. Fot. dzięki uprzejmości Muzeum im. Emeryka Hutten Czapskiego
(Marzena Florkowska/ew)

Arabskie dirchamy i dinary. Fot. dzięki uprzejmości Muzeum im. Emeryka Hutten Czapskiego
I na koniec coś na pociechę - inflacja jest stara jak świat i w Polsce pojawiła się już w wieku XI za panowania Bolesława Śmiałego. Podobnie wymiana pieniądza nie jest niczym nowym. O gospodarce nie tylko średniowiecznej rozmawiają Mateusz Woźniak, kustosz w Gabinecie Numizmatycznym Muzeum Narodowego w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska.

Bilet skarbowy na 1000 złotych polskich Insurekcji Kościuszkowskiej z 1794 roku. Fot. dzięki uprzejmości Muzeum im. Emeryka Hutten Czapskiego
Przed nami najstarsze monety. Przenosimy się w inną część świata kilkadziesiąt wieków wstecz. Do początków pieniądza zapraszają nas kierownik Gabinetu Numizmatycznego dr hab. Jarosław Bodzek i Marzena Florkowska.

Fot. dzięki uprzejmości Muzeum im. Emeryka Hutten Czapskiego
Zapewne w wielu domach znaleźć można stare banknoty czy papiery wartościowe. Oprócz wartości sentymentalnej czy wspomnieniowej, mają także wartość kolekcjonerską i artystyczną. Dziś o najstarszych polskich banknotach rozmawiają Anda Jaworucka - Drath, kustosz w Gabinecie Numizmatycznym Muzeum Narodowego w Krakowie i Marzena Florkowska.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
10:31
Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień (KCTU) zostało utworzone w 2000 r.
-
10:17
Zwierzęta i ludzie...Czy i kiedy może być groźnie?
-
09:57
Co dalej z krynicką porodówką? Rada społeczna szpitala powiatowego za likwidacją
-
09:23
Linia zastępcza 704 została wydłużona. Dojedzie do Dworca Głównego
-
08:45
POLSA: podstawowe cele misji na ISS wykonane w ok. 96 proc.
-
08:21
Piłkarskie Euro kobiet: w sobotę Polska zagra z Danią w meczu o honor
-
07:51
Ekstraklasa piłkarska - Bruk-Bet pokonał Omonię w sparingu
-
07:47
Wimbledon: Iga Świątek zagra o szósty w karierze wielkoszlemowy tytuł
-
07:45
Ekstraklasa piłkarska - zwycięski sparing Cracovii
-
07:15
Sobota będzie szara i deszczowa na południu Małopolski
-
00:40
17-latek dźgnięty nożem w centrum Tarnowa. Napastnik poszukiwany