|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Śladem galicyjskich Sokolni

Znany pisarz Michał Bałucki, doktor Henryk Jordan, który wyprowadził młodzież z sal na świeże powietrze, Stanisław Rowiński – inicjator tworzenia polowych drużyn Sokolich, które przygotowywały młodzież do podjęcia walki zbrojnej o niepodległą Polskę. To tylko niektóre nazwiska członków Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Ale towarzystwo, które liczy ponad 150 lat, to nie tylko sport. To także działania patriotyczne, jak choćby słynny Zlot Grunwaldzki w 1910 roku, czy bitwa pod Rokitną, w której zasłynął II szwadron ułański, a byli to członkowie Oddziału Konnego „Sokoła” krakowskiego. Towarzystwo Gimnastyczne Sokół to w końcu przepiękne budynki.

Fot. dzięki uprzejmości Marzanny Raińskiej


W tygodniu prowadzącym nas do setnej rocznicy odzyskania niepodległości zapraszamy do ich zwiedzania, a zaczynamy od Krakowa. Z Konradem Firlejem – Prezes Zarządu Towarzystwa Gimnastycznego Sokół spotkała się Marzena Florkowska. 

Posłuchaj o krakowskim Sokole

 

Krakowski "Sokół". Fot. dzięki uprzejmości Marzanny Raińskiej

 

Dawny budynek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Nowym Sączu do dziś przyciąga uwagę i, co najważniejsze, żyje - bo mieści się w nim Małopolskie Centrum Kultury Sokół. Przed wejściem do budynku spotkały się: Marzanna Raińska, historyk sztuki, autorka opracowania dotyczącego Sokoła nowosądeckiego, ale także sokolni w dawnej Galicji, i Marzena Florkowska. 

Posłuchaj o sądeckim Sokole

 

Sądecki Sokół. Fot. dzięki uprzejmości Marzanny Raińskiej

 

Najważniejsza - rzecz jasna - była sala gimnastyczna, ale często przejmowała ona także zupełnie inne funkcje np. sali kinowej. O tradycjach sportowych, ale także kulturalnych i patriotycznych Sokoła rozmawiają: Marzanna Raińska, historyk sztuki, autorka opracowania dotyczącego Sokoła nowosądeckiego, ale także sokolni w dawnej Galicji, i Marzena Florkowska. 

Sokół - sport i rozrywka. Posłuchaj!

 

 

Zapraszamy do wyprawy po dawnej Galicji śladami siedzib Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Będzie też o książce autorstwa Marzanny Raińskiej pokazującej te budynki, ale także historię wielkich miast i niewielkich miejscowości, w których Sokół się gnieździł.

Posłuchaj o książce autorstwa Marzanny Raińskiej

Na koniec wyprawy wracamy do Krakowa i nie tylko zwiedzamy siedzibę Towarzystwa Gimnastycznego Sokół przy ul. Piłsudskiego, ale zaglądamy także do Izby Pamięci. Z Konradem Firlejem – Prezes Zarządu Towarzystwa Gimnastycznego Sokół spotkała się Marzena Florkowska.

W Izbie Pamięci krakowskiego Sokoła. Posłuchajcie

 

 

 

Na koniec o dyscyplinach sportowych uprawianych w Towarzystwie Gimnastycznym Sokół - Z Konradem Firlejem – Prezes Zarządu Towarzystwa Gimnastycznego Sokół spotkała się Marzena Florkowska.

Posłuchaj rozmowy z Konradem Firlejem

 

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

75%
25%