|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Collegium Maius w Pod Lupą

Uniwersytet Jagielloński, najstarsza polska uczelnia, oficjalną inaugurację roku akademickiego ma już za sobą. W niedzielę po mszy św. w Kolegiacie św. Anny pochód profesorów w togach przeszedł uroczyście ulicami miasta w kierunku Auditorium Maximum UJ, gdzie rozpoczęto rok akademicki. W tym tygodniu kolejne krakowskie i małopolskie uczelnie zaczynają rok pracy. Nowoczesność łączy się z tradycją, więc w tym tygodniu w cyklu pod Lupą zaglądać będziemy do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

Dziedziniec Collegium Maius. Fot. Muzeum UJ

Pierwsza opowieść to będzie refleksja o upływającym czasie i zmieniających się obyczajach uniwersyteckich. A przy dźwięku zegara rozpoczynają ten cykl Joanna Ślaga z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Marzena Florkowska.

Posłuchaj o słynnym zegarze

 

Fot. Muzeum UJ

 

Aż trudno wyobrazić sobie, że kiedyś w ogrodzie profesorskim przy Collegium Maius spotkać można było różne zwierzęta, a drzewa rodziły smakowite owoce. Choć dziś ogród wygląda zupełnie inaczej, to przyciąga swoim klimatem i zachęca do spotkań i dyskusji. Tam też z Katarzyną Ziębą z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius spotkała się Marzena Florkowska. 

Posłuchaj o Ogrodzie Profesorskim

Fot. Muzeum UJ

 

Zaciszne sale Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego kryją takie skarby jak sprzęt, którym posługiwali się profesorowie Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski skraplając tlen. Ich eksperymenty, choć nie zawsze w pełni bezpieczne, okazywały się niezwykle ważne, bo skroplone gazy mają bardzo praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach. Rzadziej udostępnianą część ekspozycji w towarzystwie dr hab. Ewy Wyki z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius obejrzała Marzena Florkowska. 

Posłuchaj rozmowy z dr hab. Ewą Wyką z Muzeum UJ

 

Fot. Muzeum UJ

 

Onieśmielają swą dostojnością i powagą. Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego spoglądający z portretów w Collegium Maius. Jednak warto podnieść wzrok i spojrzeć im prosto w oczy, bo to wszak zapisana historia ponad sześciuset lat. Do tego zachęcają dr Anna Jasińska z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Marzena Florkowska. 

 

Posłuchaj o kolekcji wizerunków profesorskich

Fot. Muzeum UJ

 

Na koniec naszego cyklu zaczniemy od niewielkiej rzeźby profesora z Bolonii, by zakończyć na pamiątce po Wiktorze Hugo. Wizyta w Collegium Maius zawsze obfituje w różne niespodzianki i zaskoczenia. Tak będzie i dziś, a to dzięki Róży Książek – Czerwińskiej  z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Marzenie Florkowskiej. 

 

Posłuchaj o niewielkiej i niezwykłej rzeźbie w Collegium Maius

Fot. Muzeum UJ

 

 

(Marzen Florkowska/ew)

100%
0%