|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Bibliofile w "Pod Lupą"

Bibliofile to ludzie z pasją i poczuciem humoru. Lubią bawić się książką, a ona wciąż na nowo inspiruje ich do niecodziennych pomysłów, na przykład do założenia jedynego w świecie Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego z kapitułą Orderu Białego Kruka. To nie pomyłka. Taki Zakon istnieje w Krakowie od 1930 roku, a to za sprawą Kazimierza Wojciecha Witkiewcza, ówczesnego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Książki i późniejszego dyrektora Muzeum Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Tradycję tę kontynuował jego syn Tadeusza, a dziś Zakon działa prężnie dzięki Wielkiemu Mistrzowi, którym jest dr inż. Jerzy Duda – znany krakowski bibliofil, kolekcjoner m.in. znaczków, pasjonat zabytków techniki, członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. W tygodniu Targów Książki z Jerzym Duda rozmawiała Marzena Florkowska.

Fot. Szymon Duda

Na początek o mieszkaniu przy ul. Smoleńsk 9, gdzie mieściła się czytelnia Miejskiego Muzeum Przemysłowego w Krakowie i gdzie mieszkali Witkiewiczowie. 

 

 

Posłuchaj o bardzo bibliofilskim adresie

Tadeusz i Urszula Witkiewiczowie w mieszkaniu przy ul. Smoleńsk 9. Fot. Szymon Duda

 

Rycerski Zakon Bibliofilski z kapitułą Orderu Białego Kruka to synonim radości z obcowania z książką i niczym nieograniczonej fantazji. Warto dodać, że w Zakonie są także Damy Książki i Kapitałki, więc rycerskość jest raczej symboliczna.

 

Posłuchaj o Damach Książki i Kapitałkach

 

Fot. archiwum RZB

 

Myszki Bibliofilskie na stołach i zmyszenie jako synonim spotkania pasjonatów książki skupionych w Rycerskim Zakonie Bibliofilskim. W tym gronie nie brakuje i niezwykłych, wybitnych postaci, a i miejsca, gdzie te zmyszenia odbywają się, są powiązane z książką.

Posłuchaj o myszkach bibliofislkich i zmyszeniu

 

Tadeusz i Urszula Witkiewiczowie. Fot. Jerzy Duda

 

Początek Targów Książki to wydarzenie dla wszystkich bibliofilów, ale oni potrafią docenić nie tylko samą treść książek, ale i piękny druk i pracę drukarza. Owoce tej odchodzącej do przeszłości sztuki a i same maszyny drukarskie można na szczęście oglądać jeszcze w kilku miejscach w Krakowie.
 

Posłuchaj o bibliofilskich miejscach w Krakowie

Biały Kruk. Fot. Marek Lasyk

 

Każdy bibliofil ma swoją indywidualną pasję, a dr inż. Jerzy Duda – znany krakowski bibliofil, kolekcjoner m.in. znaczków, pasjonat zabytków techniki, członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, a także Wielki Mistrz Odrodzonego Zakonu Bibliofilskiego w Krakowie jest tego najlepszym przykładem.

 

 

Posłuchaj rozmowy z dr. inż. Jerzym Dudą

 

Jerzy Duda - obecny Wielki Mistrz Odrodzonego Zakonu Bibliofilskiego z Tadeuszem Witkiewiczem. Fot. Konrad Pollesch

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

100%
0%