Ponad 40 proc. dzieci i młodzieży ma kłopoty psychiczne z emocjami, zachowaniem i funkcjonowaniem społecznym. Zaburzenia emocjonalne w dzieciństwie i okresie dojrzewania mogą w przyszłości prowadzić do znacznie poważniejszych zaburzeń - objawiających się m.in. zażywaniem substancji psychoaktywnych - narkotyków, alkoholu czy tytoniu.
 Poważnymi zagrożeniami wśród dzieci i młodzieży są także zaburzenia jedzenia - objawiające się m.in. anoreksją czy bulimią, a także problemy z rozwojem poszczególnych czynności umysłowych, jak liczenie czy czytanie.

Dlaczego jedne nastolatki sprawiają trudności, a inne nie? Zależy to  w znacznym stopniu od najbliższego otoczenia, zwłaszcza od rodziców.

Najważniejsze jest wspólne leczenie całych rodzin - terapia rodzinna.

MIejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie oraz Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum zapraszają 13. X. na konferencję naukowo-szkoleniową pt. "Jak pomagać Jak pomagać rodzinie nastolatka z problemamiemocjonalnymi i uzależnieniem? Miejsce terapii rodzin"

Katarzyna Pelc na ten temat rozmawia z Moniką Borkowską-Żebrowską,kierownik Działu Profilaktyki i Terapii w MCPU i dr hab. Maciejem Pileckim, kierownikiem Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży CM UJ