|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jak pomagać rodzinie nastolatka z problemami emocjonalnymi i uzależnieniem?

Okres dojrzewania jest w życiu młodego człowieka czasem zmian w relacjach z najbliższym otoczeniem. Zaczyna myśleć o sobie i swoich rodzicach jak o równoprawnych partnerach, a co się z tym wiąże dąży do większej wolności i decydowania o własnym życiu. Znakomicie jeżeli wszystko przebiega bez większych zakłóceń. Ale co zrobić gdy mamy do czynienia z nastolatkiem, który obciążony jest emocjonalnymi problemami, a nierzadko też uzależnieniem?

Posłuchaj:

M.Borkowska-Żebrowska i dr hab.M.Pilecki

Ponad 40 proc. dzieci i młodzieży ma kłopoty psychiczne z emocjami, zachowaniem i funkcjonowaniem społecznym. Zaburzenia emocjonalne w dzieciństwie i okresie dojrzewania mogą w przyszłości prowadzić do znacznie poważniejszych zaburzeń - objawiających się m.in. zażywaniem substancji psychoaktywnych - narkotyków, alkoholu czy tytoniu.
 Poważnymi zagrożeniami wśród dzieci i młodzieży są także zaburzenia jedzenia - objawiające się m.in. anoreksją czy bulimią, a także problemy z rozwojem poszczególnych czynności umysłowych, jak liczenie czy czytanie.

Dlaczego jedne nastolatki sprawiają trudności, a inne nie? Zależy to  w znacznym stopniu od najbliższego otoczenia, zwłaszcza od rodziców.

Najważniejsze jest wspólne leczenie całych rodzin - terapia rodzinna.

MIejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie oraz Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum zapraszają 13. X. na konferencję naukowo-szkoleniową pt. "Jak pomagać Jak pomagać rodzinie nastolatka z problemamiemocjonalnymi i uzależnieniem? Miejsce terapii rodzin"

Katarzyna Pelc na ten temat rozmawia z Moniką Borkowską-Żebrowską,kierownik Działu Profilaktyki i Terapii w MCPU i dr hab. Maciejem Pileckim, kierownikiem Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży CM UJ
 


 
 

 

100%
0%