„Droga do Poznania i inne zapiski”

„To zbiór esejów z zakresu krytyki sztuki autorstwa pisarza, zastępcy redaktora naczelnego tygodnika „Do Rzeczy” – Andrzeja Horubały. Teksty składające się na zbiór, których przedmiotem jest współczesna sztuka, literatura, film, muzyka za istotny punkt odniesienia biorą polskie dziedzictwo kultury chrześcijańskiej.

„Oszust”

„Kim jest Enric Marco? To dziewięćdziesięcioletni mieszkaniec Barcelony, który zanim został zdemaskowany w 2005 roku, był sławnym przedstawicielem Hiszpanów ocalałych z nazistowskich obozów. Wygłosił setki wykładów, udzielił dziesiątków wywiadów, otrzymał ważne odznaczenia, a nawet wzruszył do łez hiszpańskich parlamentarzystów, którzy zebrali się, aby po raz pierwszy oddać hołd rodakom deportowanym przez III Rzeszę.

Po zdemaskowaniu, Marco został uznany za wielkiego oszusta i właściwie wyklęty. Teraz, niemal dziesięć lat później, Javier Cercas napisał hipnotyzujący thriller, który zawiera w sobie elementy eseju, kroniki, prozy, biografii i autobiografii. Stara się w nim przedstawić całą złożoność tej postaci, jej strony prawdziwe i fałszywe. Zagłębia się w niemal cały wiek historii Hiszpanii, z niespotykaną pasją czerpie z najbardziej skrywanej części ludzkiego charakteru: skłonności do oszukiwania samego siebie, konformizmu i zakłamania, niepohamowanego pragnienia akceptacji i potrzeby rozdzielenia fikcji od rzeczywistości, która dotyczy najbardziej bolesnych spraw z przeszłości.

W rolach oskarżycieli i obrońców – dwoje krytyków: dr Paulina Małochleb (UJ, Fundacja im. Wisławy Szymborskiej) i dr hab. Artur Grabowski (UJ) oraz publiczność w studiu Radia Kraków.

Zobacz film:

Rok 2017 to Rok Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Ma być formą uczczenia 160-lecia urodzin pisarza – autora takich powieści jak między innymi  "Jądro ciemności", "Lord Jim", "Smuga cienia" czy "Tajny agent".

Józef Korzeniowski był synem pisarza i działacza niepodległościowego Appollona Korzeniowskiego. Nie ukończywszy gimnazjum wyjechał w 1874 do Francji i zaciągnął się na statek jako prosty marynarz. W 1894 osiadł w Anglii i poświęcił się pracy pisarskiej; zaledwie rok później wydał pierwszą powieść "Szaleństwa Almayera". Publikując na obczyźnie używał pseudonimu Joseph Conrad, który utworzył z imion: Józef i Konrad.

 

Najważniejszą biografią Conrada jest dwutomowe dzieło Zdzisława Najdera, Życie Josepha Conrada Korzeniowskiego”

 

W programie rozmowa ze Zdzisławem Najderem, Lawrencem Daviesem oraz prof. Jolantą Dudek, która kieruje Ośrodkiem Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada na Wydziale Polonistyki UJ.

Posłuchamy fragmentów archiwalnej audycji Romany Bobrowskiej pt. „Romantyk morza”.