Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pij wodę nawet w czasie... pływania

  • Rusz się!
  • date_range Sobota, 2019.10.05 08:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 23:19 )
Regularne picie wody stało się w ostatnich latach modne. I dobrze, bo im więcej wody pijemy, tym lepiej dla naszego zdrowia - mówi nasz ekspert, dr Bartłomiej Guzik, kardiolog ze szpitala Jana Pawła II w Krakowie, zajmujący się również medycyną sportową.

fot. Pixabay

 

- Nasze ciało w ponad 60 procentach składa się z wody - przypomina dr Guzik - Im częściej będziemy ją "wymieniali", tym bezpieczniej. Nasz organizm cały czas paruje, pocimy się, dlatego uzupełnianie wody jest ważne. Myślę, że 2, 3, a nawet 4 litry wody na dobę będzie dla nas dobre.

Jak przekonuje doktor, niedobór wody powoduje przede wszystkim zmęczenie. A w dłuższej perspektywie choroby nerek czy serca. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do odwodnienia organizmu.

- Złe nawyki bardzo wyraźnie widać na przykład u pacjentów starszych. Oni naprawdę piją mało wody. Ja im zalecam, aby postawili sobie w domu szklankę z wodą w każdym miejscu, w którym siedzą. Czyli przy każdym fotelu i krześle. Wtedy jest szansa, że częściej po tę wodę sięgną.

To, o czym mówimy, dotyczy "stanu spoczynku". A co w przypadku aktywnego trybu życia? Ile pić wody przed treningiem i w trakcie?

- Ogólne założenia są takie: 150 ml przed wysiłkiem i tyle samo po każdych 15 minutach tego wysiłku - odpowiada dr Guzik - To nawodnienie powinno być równomierne przez cały czas trwania aktywności, a nie że po treningu wypijemy półtora litra, bo to szybko przez nas "przepłynie". Tak więc warto mieć ze sobą wodę jak się idzie pobiegać, na rower i paradoksalnie... także jak się idzie popływać! Na basenie tak samo tracimy wodę z organizmu. Można powiedzieć, że około litra wody dziennie tracimy poprzez parkowanie przez skórę, nic przy tym nie robiąc, nie wykonując żadnej aktywności.

Zdaniem eksperta picie każdego płynu jest dobre (no, może nie każdego), ale woda jest najlepsza. Inne napoje mogą mieć składniki, które niekoniecznie są dobre dla zdrowia.

A czy z wodą można przesadzić?

- Raczej nie. Co najwyżej będzie nas bolał brzuch. Ale osoby na przykład chore na nerki, muszą pić odpowiednią, zalecaną ilość.

Dr Guzik dodaje, że warto też zainstalować sobie w telefonie komórkowym aplikacje, która przypomina o nawadnianiu organizmu

- Każdy sposób na to, aby o to dbać jest dobry - podsumowuje.


SKO

 

dr Bartłomiej Guzik (fot. Maciej Skowronek)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię