|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Małopolscy politycy wybrali "Wyczyn i blamaż". ANKIETA

Wyczynem tygodnia została społeczna inicjatywa na rzecz walki ze smogiem. Blamażem okazała się zapowiedź ministra Nowaka dotycząca małopolskich dóg.

fot. Jacek Bańka


W ciągu 3 lat powstanie odcinek S7 od węzła Rybitwy do węzła Igołomska - zapewniał w czwartek szef resortu transportu. Ciąg dalszy trasy miałby powstać juz po roku 2016. Jednocześnie minister pozostawił do wyboru: przed 2020 rokiem albo odcinek zakopianki od Lubnia do Rabki, albo północna część obwodnicy Krakowa. Co więcej, w ciągu najbliższych 7 lat raczej nie możemy liczyć ani na drogę Brzesko - Nowy Sącz, ani na Beskidzką Drogę Integracyjną.


"Muszę powiedzieć z przykrością, że Kraków i Małopolska nie mają szczęścia do ministrów transportu"
- swojego rozczarowania tą decyzja nie krył radny wojewódzki Platformy Obywatelskiej Kazimierz Czekaj.Z kolei Bogdan Pęk, senator Prawa i Sprawiedliwości, podkreślał, że nie można realizować narodowego programu poprawy bezpieczeństwa drogowego na fatalnych drogach. "Małopolska bez udrożnienia szlaku zakopiańskiego , S7 i północnej obwodnicy Krakowa nie jest w stanie się rozwijać " - podkreślał Pęk.Goście programu byli również zgodni przy wyborze Wyczynu tygodnia . Została nim społeczna inicjatywa na rzecz walki ze smogiem. W czwartek na ulicach Krakowa kilkaset osób domagało się od władz samorządowych zdecydowanych kroków w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

Jak podkreślał Sławomir Pietrzyk, wiceprzewodniczący rady miasta, wszyscy powinniśmy się solidaryzować z uczestnikami czwartkowego marszu: Do sejmiku województwa zwrócił się już prezydent Majchrowski. Chodzi o uchwały dotyczące likwidacji palenisk węglowych, bo tylko taka uchwała mogłaby przynieść korzystne zmiany w Krakowie.Warto przypomnieć, że w budżecie Krakowa zapisano na ten rok 2,8 mln zł na dopłaty związane z wymianą pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła.Gorącą dyskusję wywołała też sprawa Komisji Majątkowej: w środę krakowski sąd odrzucił wniosek o umorzenie sprawy związanej z działalnością Komisji - dzień później z kolei badał ją Trybunał Konstytucyjny.Jak podkreślał Jacek Soska z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Kościół nie może stać poza obowiązującym prawem: Jeżeli mamy te same ramy prawa to nie może być tak, że środowisko krakowskiego Kościoła godzi się na rzeczy, które budzą takie kontrowersje. W tym wypadku, Kościół powinien być jeszcze bardziej miłosierny i odstąpić. Komisja Majątkowa zajmowała się zwrotem Kościołowi gruntów przejętych w czasach PRL. Jej posiedzenia były niejawne, a od decyzji nie można się było odwołać, co było powodem skierowania sprawy do Trybunału Konstytucyjnego.


Zobacz uzasadnienia nominacji
PLEBISCYT kończy się w poniedziałek. Wyniki ogłosimy w porannym magazynie CND po 8.30.

Jacek Bańka/kp
0%
0%