Autorką projektu jest dr Justyna Cząstka-Kłapyta − etnomuzykolog i antropolog kultury oraz przewodniczka górska. To propozycja podróży w głąb historii najdawniejszych podtatrzańskich wierzeń, kiedy człowiek żył w poczuciu wewnętrznego ładu i harmonii z otaczającym go kosmosem natury - mówi dr Justyna Cząstka-Kłapyta.

"Dzięki projektowi można się dowiedzieć, kim były tatrzańskie smoki, kim były króle węży, jaką miały genezę, jakie wierzenia poprzedziły naszą kulturę chrześcijańską i w jaki sposób zakodowały się nawet w przestrzeni Tatr, w toponomastyce, w nazwach, w kulturze materialnej i duchowej górali Podtatrza" - komentuje Cząstka-Kłapyta.

To nowatorskie spojrzenie na kulturę duchową, materialną Podtatrza - dodaje prof. Andrzej Szyjewski z Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Cała idea tego projektu jest związana z upowszechnieniem pewnej wiedzy, z pokazaniem ile straciliśmy, nie angażując się w próby rekonstruowania czy pokazywania dawnych elementów świata mitycznego, ponieważ dzieje się to z ogromną stratą dla  naszej kultury, na różne sposoby rozumianej. Tak że myślę, że spokojnie można powiedzieć, że jesteśmy w rzeczywistości, która byłaby interesująca dla naukowca, ale przede wszystkim chodzi o rzeczywistość, którą można by zainteresować znacznie więcej ludzi" - komentuje Szyjewski.

"Kosmogonia Tatr i Podtatrza" to m.in. wystawa multimedialna „Tatry − Smocza Kraina” oraz skierowane do dzieci dwa filmy oparte na góralskich legendach. Projekt ma charakter interdyscyplinarny. Wzięli w nim udział naukowcy - badacze regionu Podtatrza m.in.: prof. Paweł Walde-Nowak -archeolog, prof. Stanisława Trebunia-Staszel - etnolog, a także taternik Grzegorz Folta. "Kosmogonia Tatr i Podtatrza" została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Anna Kluz-Łoś/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.