- A
- A
- A
Zakończyła się budowa Parku Zdrojowego w Ciężkowicach
Obiekt musi zostać jeszcze odebrany i zostanie otwarty późną wiosną. Na ponad 6 hektarach powstały cztery strefy - spacerowa ze ścieżkami pośród drzew, relaksu z placem zabaw i siłownią terenową, strefa ogrodowa z arboretum oraz ogrodem sensorycznym i wreszcie strefa hydroterapii, w której powstały tzw. łazienki mineralne.- Mamy obiekt do hydroterapii pod dachem. Tam mamy dwie niecki do polewań górnych i dolnych. Później na zewnątrz mamy cztery niecki do polewań łokci, nóg, do brodzenia i stąpania. Wiaty do schronienia się i odpoczynku. Mamy dużą nieckę do polewań górnych. Chodzi o krótkie zanurzanie się w zimnej wodzie, które od dawien dawna ma potwierdzone właściwości lecznicze - wyjaśniał Radiu Kraków Dariusz Zięcina, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego i Inwestycji Urzędu Gminy Ciężkowice.
Jak wyjaśnia Stanisław Krawiec, komisarz Gminy Ciężkowice, ze względu na warunki zimowe odbiór Parku Zdrojowego może się nieco przesunąć i wydłużyć. "Zadanie jest zakończone w części podstawowej. Wiadomo, że z biegiem czasu trzeba będzie coś uzupełniać. Jednocześnie jest ogłoszony i rozstrzygnięty przetarg na remont drogi. Trzeba postawić znaki. Natomiast od wiosny sam Park Zdrojowy jako taki będzie czynny i bezpłatnie dostępny dla mieszkańców" - mówi.
Park Zdrojowy został tak przygotowany, żeby w przyszłości mógł wykorzystywać także wodę o właściwościach leczniczych z odkrytych na terenie gminy źródeł. Samorząd stara się teraz o pieniądze na wykonanie odwiertów.
Ponadto trwa kolejny przetarg, który ma doprowadzić do budowy ścieżki w koronach drzew. Trwa także rozbudowa Muzeum Przyrodniczego za 25 milionów złotych, które przekształci się w Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Te wszystkie działania samorządu mają doprowadzić do powstania i uznania Ciężkowic za uzdrowisko. Takie plany miał już na przełomie XIX i XX wieku Ignacy Jan Paderewski, który mieszkał w pobliskiej Kąśnej Dolnej. Zabiegał też o to usilnie niedawno zmarły po zakażeniu koronawirusem burmistrz Zbigniew Jurkiewicz. Dlatego pojawiła się inicjatywa, żeby Park Zdrojowy nazwać jego imieniem.
Budowa samego Parku Zdrojowego kosztowała ponad 23 miliony złotych, z czego ponad 15 milionów to dofinansowanie z Funduszy Europejskich na odnowę obszarów wiejskich, rozdzielanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Bartłomiej Maziarz/ko
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:05
Czego nie wiemy o narcyzach?
-
19:47
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1566 11.05.2025
-
18:59
Od poniedziałku utrudnienia na najpopularniejszej trasie w Tatrach
-
17:16
Niebezpiecznie dla rowerzystów na Górze św. Marcina w Tarnowie. Policja interweniuje, miasto zapowiada zmiany
-
17:08
Termalika bardzo blisko ekstraklasy
-
16:47
Kolejna przegrana Cracovii
-
16:45
Wypadek spadochroniarza w Nowym Targu. Mimo reanimacji nie udało się go uratować
-
15:57
DOTYK SZTUKI
-
15:41
Grozili maczetami na orliku w podkrakowskich Zielonkach. Zostali zatrzymani przez policję
-
15:27
Ruch Muzyczny na fali: Krzysztof Stefański rozmawia z Pauliną Owczarek, Dominiką Peszko i Martyną Zakrzewską
-
15:23
Szymon Hołownia: Chcę być prezydentem, który rozbierze mur dzielący Polaków
-
15:05
Robot nie operuje samodzielnie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze