|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tarnów: W Zakładach Mechanicznych powstaje pierwszy w Polsce autonomiczny robot bojowy

- Perun - od słowiańskiego boga piorunów - to podwozie z wojskowego quada z wieżyczką i bronią. My dajemy autonomię tylko dla pojazdu. On może samodzielnie poruszać się od punktu A do B. Podejmuje decyzje, jak omijać przeszkody i tak dalej. Nie pozwalamy jeszcze na autonomię w zakresie użycia środków ogniowych - wyjaśnia Tadeusz Świętek, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Zakładów Mechanicznych.

Posłuchaj co mówi Tadeusz Świętek, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Zakładów Mechanicznych

fot: ZMT Tarnów

Decyzję o oddaniu strzału miałby podejmować operator robota, który może się znajdować do trzech kilometrów od niego. Równie dobrze perun może pełnić rolę transportową lub rozpoznawczą. Na razie nie wiadomo jednak, czy autonomiczny robot bojowy, który powstaje w Zakładach Mechanicznych, wejdzie do produkcji.

Kierownik działu konstrukcji mechanicznych Damian Jarosz wyjaśnia, że nie jest trudno sobie wyobrazić sytuację, w której żołnierze są w potrzasku. Wtedy perun mógłby im dostarczać amunicję, a także osłaniać lub nawet ewakuować ludzi. "Roboty takie są projektowane do misji 3 x N, czyli niebezpiecznych, nudnych i niedostępnych dla ludzi" - podkreśla Jarosz. 

Posłuchaj rozmowy z kierownikiem działu konstrukcji mechanicznych Damianem Jaroszem

Na dylematy etyczne i moralne, czy nie prowadzi to do wojny robotów Jarosz odpowiada następująco:

"Pytanie czy lepiej, żeby walczyli ludzie i ginęli ludzie, czy maszyny. Moim zdaniem lepiej, żeby ginęła maszyna. Nasz system będzie posiadał zdublowany system bezpieczeństwa. Na pewno nie uchronimy przed decyzją operatora - człowieka, ale możemy ograniczyć przypadkowe oddanie strzału" - przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków kierownik działu konstrukcji Zakładów Mechanicznych.

Dyrektor CBR Tadeusz Świętek dodaje, że to bardzo ważny projekt, bo tarnowskie Zakłady Mechaniczne wchodzą dzięki niemu w nowy zakres prac i obszar zainteresowań. "W niektórych krajach, jak w USA czy w Rosji, cały czas trwają prace. Z posiadanych informacji wiem, że w styczniu Rosjanie wprowadzili do uzbrojenia taki autonomiczny wóz bojowy" - mówi. 

Świętek przyznaje jednocześnie, że można tu mieć jakieś dylematy związane z etyką i moralnością, ponieważ dajemy autonomię maszynie.

"Niemniej jednak świat idzie w tym kierunku i wydaje mi się, że niestety nie ma od tego odwrotu. Mówię "niestety", bo prowadzi to po jakimś czasie do wojny robotów" - zaznacza. 

Damian Jarosz podkreśla, że konstruktorzy z Zakładów Mechanicznych dają perunowi autonomię tylko i wyłącznie w kwestii poruszania się. To człowiek ma decydować o oddaniu strzału. "Wydaje się, że nie chcielibyśmy, aby kiedykolwiek to maszyna decydowała o tym, że sama będzie strzelać" - mówi. 

Co istotne perun jest realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla młodych naukowców, którzy nie ukończyli 35 lat. Dzięki młodej i zdolnej kadrze Zakłady Mechaniczne dostały na niego 6,5 miliona złotych.

Perun jest realizowany w konsorcjum z STEKOP S.A. w Białymstoku oraz Wojskową Akademią Techniczną.

 

Czytaj także: Zakłady Mechaniczne w Tarnowie z kolejnym zamówieniem dla polskiej armii


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)

82%
18%