Codziennie statystyki i doniesienia dotyczące szerzącej się trzeciej fali covid 19 wpływają bardzo źle na osoby, które są zakażone. Strach przed rozwijającą się chorobą, o której słyszy się tyle złego - doprowadza do tego, że boimy się leczyć. Lekarze pierwszego kontaktu przyznają, że wręcz muszą zmuszać chorych w ciężkim stanie do tego, aby zgłosili się do szpitala Jadwiga Sołtys, lekarz z miejskiej przychodni numer 3 w Tarnowie przyznaje, że w zasadzie każdego pacjenta zakażonego Covid-19, którego stan się pogarsza, musi przekonywać, żeby zdecydował się na leczenie szpitalne. "Każdego trzeba przekonywać, czasem używając mocnych argumentów. Pacjenci, których nie udało się namówić do wezwania karetki, najczęściej i tak trafiali do szpitala, ale nieco później" - mówi. Jadwiga Sołtys lekarz z miejskiej przychodni numer 3 w Tarnowie dodaje, że chorzy obawiają się też izolacji w szpitalu - na oddziałach covidowych nie ma bowiem odwiedzin - nie ma kontaktu z rodziną.
Strach doprowadza do tego, że pacjenci w ciężkim stanie leżą w domu - do momentu aż pojawi się zagrożenie życie. W szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej, który od marca jest szpitalem covidowym dziś pod respiratorem jest ponad 30 osób - dyrektor tej lecznicy Łukasz Węgrzyn potwierdza, że wiele z tych osób mogło tego uniknąć. Pacjenci trafiają za późno do szpitala, a decydujące są pierwsze dni choroby. Kiedy choroba się rozwinie, ciężko z niej pacjenta wyprowadzić.
Czas w przypadku leczenia Covid-19 ma tymczasem decydujące znaczenie. Medycy pracujący w szpitalu podkreślają, że podanie osocza ozdrowieńców czy wdrożenie leczenia powinno rozpocząć się w odpowiednim momencie. Jeśli pacjent trafi do szpitala za późno, pozostaje jedynie respirator. Kiedy zatem powinniśmy leczyć koronawirusa w szpitalu? Jakie sygnały wysłane przez znasz organizm, powinny nas zaniepokoić ? Długo utrzymująca się wysoka temperatura, szczególnie u osób starszych, spadek saturacji poniżej 90 - trzeba wtedy natychmiast poprosić o fachową pomoc, bo im dłużej ciężkie objawy covidu trwają, tym gorsze są rokowania.
Lekarze równoczesne przestrzegają przed domowymi metodami na covida - bo i takie się pojawiają, na internetowych forach roi się od takich tajnych receptur. Lekarze przyznają również, że pacjenci starają się na nich wymusić recepty na lekarstwa, o których słyszą w doniesieniach medialnych, że są testowane w leczeniu covid19. Takie medyczne eksperymenty na własną rękę mogą się dla nas bardzo źle skończyć.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Agnieszka Wrońska/ko/bp