|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ozdrowieńcy oblegają punkty krwiodawstwa. Chcą pomagać chorym na Covid-19

Mimo pojawienia się na rynku wielu nowych lekarstw - nadal najskuteczniejszą metodą leczenia zakażonych wirusem Covid-19 pozostaje osocze, pozyskane od ozdrowieńca, czyli kogoś, kto zmagania z koronawirusem ma już za sobą. Jeszcze dwa miesiące temu placówki zdrowia musiały ich zachęcać do podzielenia się bezcennym składnikiem. Teraz ozdrowieńcy szturmują lokalne punkty krwiodawstwa i nie trzeba ich do tego specjalnie przekonywać. Tak jest na przykład w Tarnowie.

Posłuchaj relacji Marcina Golca

Fot. Pixabay

Tylko w grudniu do obu tarnowskich punktów - działających przy tutejszych szpitalach zgłosiło się ponad 300 osób. To, co cieszy to fakt, że jak pokazują statystyki prowadzone przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Tarnowie - styczeń także zapowiada się w tej kwestii rekordowo.

- Bardzo nas cieszy tak duże zainteresowanie oddawaniem osocza. Nie ma dnia, by nie zgłaszały się do nas kolejne osoby. Nasza lokalna społeczność reaguje na apele. Wiele osób też dzwoni z pytaniami o warunki, jakie trzeba spełnić, żeby oddać krew po przejściu choroby - przyznaje Bogusława Witek-Zając z punktu pobrań przy szpitalu im. Świętego Łukasza w Tarnowie.

Sami zainteresowani przychodzą do centrów z różnych pobudek. Czasem znają kogoś, kto choruje na koronawirusa i liczą, że osocze może mu pomóc. W większości jednak oddają je - bo uważają takie zachowanie za właściwe. Jak podkreślają, chcą służyć innym i zachęcają tych, którzy przechorowali Covid-19, aby również zgłaszali się do punktów krwiodawstwa. Dodają, że są regularnie w punkcie krwiodawstwa i dopiero w ostatnim czasie pojawiły się kolejki.

- Osocze podane w odpowiednim momencie choroby - może znacznie osłabić jej objawy - a nawet uratować przed śmiercią pacjenta.  Leczenie osoczem jest jedną z najbardziej bezpiecznych i obiecujących opcji w terapii Covid-19. Osocza nie da się wyprodukować, trzeba go pozyskać od ozdrowieńców. Osocze stosujemy w pierwszej fazie, zanim choroba nabierze rozpędu i przejdzie w kolejne fazy. Jesteśmy zatem w stanie odwrócić bieg choroby, nie dopuścić do wystąpienia ciężkiej niewydolności wielu narządów. Osocze pobierane od ozdrowieńców zawiera przeciwciała swoiste dla wirusa SARS-CoV-2, czyli neutralizuje go w tej fazie, kiedy on się namnaża, zanim spowoduje on burzę cytokinową - mówi  Stanisław Łata - lekarz ze szpitala św. Łukasza w Tarnowie

Dawcą osocza może być każdy zdrowy, pełnoletni człowiek, u którego objawy zakażenia koronawirusem ustąpiły co najmniej 14 dni wcześniej.

 

(Marcin Golec/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

92%
8%