|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Nie ma innego wyjścia". Jest zgoda na emisję kolejnych obligacji przez Tarnów

Po burzliwej dyskusji tarnowska rada miejska zgodziła się na emisję obligacji komunalnych za 12 milionów złotych. Radni opozycyjni z Prawa i Sprawiedliwości przekonywali, że to kolejne emitowane w tym roku obligacje przez Tarnów i dlatego obawiają się nadmiernego zadłużenia miasta. Radni rządzącej koalicji przekonywali za władzami Tarnowa, że pieniądze są potrzebne na zrekompensowanie mniejszych o 22 milionów złotych dochodów.

Posłuchaj co mówi radny Sebastian Stepek z Koalicji Obywatelskiej

Fot. Pixabay

- Mamy pandemię, drastyczny spadek dochodów. Te ubytki trzeba sfinansować środkami, których fizycznie w kasie miasta nie mamy. Wydaliśmy olbrzymie pieniądze na pomoc dla przedsiębiorców. Pandemia to kolejny cios. Pierwszym było obniżenie podatków przez rząd - podkreślał radny Sebastian Stepek z Koalicji Obywatelskiej.

Z kolei tarnowscy radni opozycyjny przekonywali, że miasto powinno przede wszystkim poszukać oszczędności, a dopiero później sięgać po kolejne obligacje. Krytykowali też powoływanie nowego wiceprezydenta czy dyrektorów wydziałów. Ostatecznie za emisją obligacji za 12 milionów złotych zagłosowało 14 radnych, 1 był przeciwny, 8 wstrzymało się od głosu. 

Skarbnik miasta Tarnowa podkreślił, że obligacje będą emitowane w dwóch transzach. Pierwsza za 10 milionów złotych ma zostać przeznaczona na pokrycie zmniejszonych dochodów z podatku dochodowego od osób fizycznych, spowodowanego wprowadzeniem przez rząd różnych ulg jeszcze przed nastaniem pandemii. Druga transza za 2 miliony złotych ma zostać przeznaczona na pokrycie zmniejszonych dochodów z podatków od nieruchomości, które były zamrażane lub obniżane dla lokalnych przedsiębiorców. Sławomir Kolasiński podkreślił, że ta transza obligacji zostanie wyemitowana dopiero wtedy, jeśli miasto nie będzie miało innego wyjścia. Obligacje, na których emisję właśnie zgodziła się tarnowska Rada Miejska, mają być spłacane przez 10 lat.

Tarnów nie po raz pierwszy ratuje się taką formę pozyskiwania gotówki. W maju radni zgodzili się na zaciągnięcie obligacji za 62 milionów złotych. Jak jednak podkreślał skarbnik miasta, tamte pieniądze zostały przeznaczone na spłatę kredytów oraz wkład własny miasta do inwestycji współfinansowanych np. przez UE. Sławomir Kolasiński przyznał, że Tarnów będzie miał do spłaty kredyty za 429 milionów złotych. Jak jednak przekonywał, bez tych pieniędzy nie byłoby inwestycji. 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)

8%
92%