|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ważą się losy małych podtarnowskich szkół

Tarnowscy nauczyciele i rodzice walczą o szkoły w małych miejscowościach gminy Tarnów. Związkowcy szukają pomocy u prezesa PIS-u. Przypomnijmy, urzędnicy, po propozycji wójta gminy Tarnów Grzegorza Kozioła z PIS - przymierzają się do przekształceń szkoły podstawowej w Łękawce, Błoniu, Jodłówce Wałki oraz przedszkola i gimnazjum w Zbylitowskiej Górze. Te miałyby zostać powierzone dyrektorowi lub stowarzyszeniu, najbardziej na zmianach ucierpieliby nauczyciele.

Posłuchaj rozmowy Agnieszki Bednarz z wójtem gminy Tarnów, Grzegorzem Koziołem

Fot. T. Buszewski

Zdenerwowani sytuacją są także niektórzy rodzice, którzy jak na razie nie do końca wiedzą, na czym zmiany miałyby polegać. A zmiany po ewentualnych przekształceniach dotkną przede wszystkim nauczycieli, którzy wraz z kartą nauczyciela stracą swoje uprawnienia, a ich pensja zostanie obniżona nawet do tysiąca złotych.

- Stać nas, żeby prowadzić taką  oświatę (ze szkołami publicznymi - przyp.red.), ale nie jesteśmy pewni jak będzie za parę lat. Czy będziemy wtedy mówili o przekształceniu czy o ogólnej likwidacji szkoły - wyjaśnia wójt Grzegorz Kozioł. - A szkoły przekształcone mniej kosztują budżet gminy.

 Niektórzy nauczyciele i dyrektorzy szkół, boją się otwarcie rozmawiać o przekształceniach, ale przyznają, że w urzędzie gminy nie udaje im się uzyskać konkretnych odpowiedzi, co do planowanych zmian. Całą sytuacją jest także mocno zaskoczony Józef Sadowski, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Tarnowie.

- Gdy otrzymaliśmy decyzję wójta, wstrząsnęło to nami. To już nie tylko sytuacja dotycząca nauczycieli, ale i dzieci. Tani nauczyciel może być złym nauczycielem - mówił Radiu Kraków Sadowski.

 

Posłuchaj rozmowy Agnieszki Bednarz z Józefem Sadowskim, prezesem oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Tarnowie

Jak dowiedziało się Radio Kraków, związkowcy swoich praw chcą domagac się u prezesa PIS - Jarosława Kaczyńskiego. Co ma byc w tej sprawie zdaniem związkowców kluczowe? To, że wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł jest członkiem PIS-u, a program partii wyklucza prywatyzację szkół i ich przekształcenie.

 

Zebrania i konsultacje wójta Kozioła z mieszkańcami w sprawie przekształceń szkół zaczynają się od dzisiaj. W Błoniu odbędą się w szkole podstawowej o godzinie 17.00. 19 stycznia w Jodłówce Wałki o godz.17.00, 21 stycznia w Łękawce o godz.18.00, a 22 stycznia  w Zbylitowskiej Górze.

Ostateczną decyzję co do ewentualnych przekształceń szkół podejmą gminni radni do końca lutego.

 

 

(Agnieszka Bednarz/ew)

60%
40%