Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Mimo obietnic półbaszta z centrum Tarnowa pozostaje zasłonięta

  • Tarnów
  • date_range Wtorek, 2015.05.26 20:53 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:15 )
Miasto już ponad dwa lata temu zapowiedziało zburzenie kamienicy przy ulicy Wałowej 25, która zasłania zabytek z XVI wieku. Włodarze specjalnie przejęli nawet zaniedbaną kamienicę, w zamian oddając w prywatne ręce budynek w świetnej lokalizacji. Tymczasem plany lepszego wyeksponowania półbaszty stanęły w miejscu, a miasto pyta konserwatora zabytków o remont budynku, który miało burzyć.

fot. P. Topolski

Posłuchaj szefa tarnowskiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabyktów, Andrzeja Cetery Kamienica przy Wałowej 25, którą miasto zyskało na zamianie z prywatnym właścicielem. To ona zasłania półbasztę. fot. B. Maziarz

Kamienica przy Wałowej 25, którą miasto zyskało na zamianie z prywatnym właścicielem. To ona zasłania półbasztę. fot. B. Maziarz

Półbaszta przy ulicy Wałowej w Tarnowie
Kamienica przy ul. Krakowskiej 5, którą na zamianie z miastem zyskał prywatny właściciel. Ostatnio na własną rękę ją wyremontował. fot. B. Maziarz

Kamienica przy ul. Krakowskiej 5, którą na zamianie z miastem zyskał prywatny właściciel. Ostatnio na własną rękę ją wyremontował. fot. B. Maziarz

Kamienica przy ulicy Wałowej 25, za nią schowana półbaszta. fot. B. Maziarz

Kamienica przy ulicy Wałowej 25, za nią schowana półbaszta. fot. B. Maziarz

„To była nieekonomiczna zamiana władz miasta z prywatnym właścicielem” - mówi radny Solidarnej Polski, Jacek Łabno. Radny podkreśla, że jedynym argumentem za pozyskaniem przez miasto kamienicy przy ulicy Wałowej 25 było to, że w jej miejscu miało powstać atrakcyjne dla turystów i mieszkańców miejsce.

Prezydent Ryszard Ścigała obiecywał wyeksponowanie półbaszty. Po badaniach okazało się, że podczas rozbiórki kamienicy warto zostawić jej piwnice, w których prawdopodobnie kiedyś był arsenał. W tym miejscu można by stworzyć na przykład kawiarnie, piwiarnie czy też winiarnie. Pomysł popierał szef tarnowskiej delegatury wojewódzkiego urzędu konserwatora zabytków - Andrzej Cetera. Jak przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków, półbaszta jest jednym z najcenniejszych zabytków Tarnowa. Została ona nawet odnowiona i podświetlona.

Tym bardziej może dziwić brak działań w tej sprawie, a nawet sprzeczne ruchy magistratu, który raz pyta konserwatora zabytków o wyburzenie kamienicy przy ulicy Wałowej 25, a innym razem o jej remont.

Na razie częściowo pomalowano elewacje brzydkiego budynku, który jeszcze przez długi czas prawdopodobnie nie zostanie zburzony. Dyrektor Wydziału Geodezji i Nieruchomości, Marek Idzkiewicz, próbuje to tłumaczyć skomplikowaną rozbiórką z pozostawieniem piwnic i zabezpieczeniem sąsiedniej kamienicy. „Wyeksponowanie półbaszty wymaga wielu zabiegów inżynierskich i wykonania projektu” - przekonuje Idzkiewicz.

Tyle że jego szef, prezydent Roman Ciepiela całkowicie wstrzymał pieniądze zapisane w budżecie roku 2014 na projektowanie nowego układu tego miejsca. Jak przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków, chodzi o to, żeby dostać na ten cel pieniądze europejskie. Do tego potrzebne jest uzupełnienie pomysłu „o oddziaływanie, które da szansę ludziom na skorzystanie z oferty kulturalnej, edukacyjnej czy społecznej”.

Podczas zamiany budynków w jesieni 2012 roku prywatny właściciel dopłacił miastu 745 tysięcy złotych różnicy między wyceną kamienicy przy ulicy Wałowej 25, której się pozbył, a tą przy ulicy Krakowskiej 5, którą zyskał. Na razie tylko on na tym skorzystał.


 

 

 

(Bartek Maziarz/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię