|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Obchody Święta Niepodległości na Sądecczyźnie

Wspólne śpiewanie hymnu Polski, msza św. w intencji Ojczyzny i widowisko historyczne. To główne wydarzenie jakie 11 listopada zaplanowano w Nowym Sączu dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Poniżej program wydarzeń z Nowego Sącza i innych miast Sądecczyzny.

posłuchaj sądeczan

Fot. Damian Radziak

NOWY SĄCZ

 

godz. 10:00

CMENTARZ KOMUNALNY W NOWYM SĄCZU – POMNIK LEGIONISTÓW:

• hymn państwowy,

• okolicznościowe przemówienie Prezydenta Miasta Nowego Sącza,

• złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem przez parlamentarzystów sądeckich, organizacje kombatanckie i przedstawicieli władz samorządowych w Nowym Sączu,

• występ Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Łososiny Dolnej pod batutą Tadeusza Szkarłata,

• przejazd uczestników uroczystości z ul. Rejtana na ul. Konarskiego;

godz. 11:00

KOŚCIÓŁ ŚW. KAZIMIERZA W NOWYM SĄCZU:

• Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych i Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Łososiny Dolnej pod batutą Tadeusza Szkarłata;

• przemarsz uczestników uroczystości na nowosądeckie Planty;

godz. 12:00

odśpiewanie hymnu Polski przy fontannie na sądeckim rynku

ok. godz. 12:15

DĄB WOLNOŚCI NA PLANTACH:

• ŚPIEWY PATRIOTYCZNE z udziałem harcerzy Komendy Hufca w Nowym Sączu – uczestników IX Gry Miejskiej im. hm. Ireny Styczyńskiej „MELDUJĘ NIEPODLEGŁOŚĆ” oraz wokalistów i recytatorów z MOK w Nowym Sączu;

 

godz. 17:00

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W NOWYM SĄCZU:

• Widowisko popularno-historyczne „Gałązka Rozmarynu” w wykonaniu Teatru Robotniczego im. B. Barbackiego z Nowego Sącza (w adaptacji i reżyserii Janusza Michalika).

Niepodległościowy pociąg retro przejechał 11 listopada z Nowego Sącza do Chabówki. Zabytkowy parowóz  ciągnął  wagony głównie z okresu międzywojennego. Podczas podróży nie zabraknło natomiast atrakcji dla pasażerów – były wykłady, inscenizacje historyczne i wizyta samego marszałka Józefa Piłsudskiego. Pociąg retro wyjechał z Nowego Sącza do Chabówki w niedzielę, 11 listopada o godzinie 11:10.

11 listopada w Nowym Sączu odbyła się również 24. edycja Sądeckiego Patriotycznego Śpiewania w sali katechetycznej kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu. Po wspólnym śpiewaniu w kościele tzw. kolejowym zaplanowano o godzinie 18:30 mszę święta w intencji Ojczyzny.

Dzień wcześniej, 10 listopada w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu odbyło się także widowisko pt. „Viva Polonia”. To symboliczna opowieść o historii Sądeczan - Małopolan - Polaków od utraty do odzyskania niepodległości, złożona z fragmentów oper Stanisława Moniuszki „Straszny dwór” i „Halka”, polskich pieśni patriotycznych i legionowych oraz tekstów literackich. Kanwą opowieści są losy dwojga młodych ludzi: dziewczyny i chłopaka, którzy znaleźli się w centrum dziejowych zawirowań. Początek widowiska o godzinie 17:00.

 

STARY SĄCZ

11 listopada

8:00 - msza św. i uroczystości patriotyczne w Gołkowicach

10:30 - przemarsza za orkiestrą spod Kina Sokół na rynek

11:00 -  msza św. w intencji Ojczyzny i uroczystości na Rynku

17:00 - wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych i inne wydarzenia na rynku

19:00 - wojskowa grochówka i pokaz fajerwerków

 

KRYNICA ZDRÓJ

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości władze uzdrowiska zapraszają mieszkańców gminy oraz kuracjuszy i turystów do wspólnego celebrowania. 

Program obchodów
11 listopada (niedziela)

godz. 8.45 ZŁOŻENIE KWIATÓW PRZY FIGURZE CHRYSTUSA KRÓLA – Kościół Zdrojowy pw. WNMP

godz. 9:00 MSZA ŚW. ZA OJCZYZNĘ - Kościół Zdrojowy pw. WNMP

godz. 10.00 MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI i złożenie kwiatów *pod pomnikiem Adama Mickiewicza, *pod pomnikiem Leona Nowotarskiego oraz *pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego (Stary Dom Zdrojowy)

godz. 10.00-15.00 AKCJA LISTY DO NIEPODLEGŁEJ – akcja polega na pisaniu życzeń dla Polski, Pijalnia Główna 
Najciekawsze życzenia / prace plastyczne zostaną opublikowane na tablicach wystawienniczych na krynickim Deptaku, gdzie będą prezentowane do końca roku 2018.

godz. 11.00 NIEPODLEGŁA 100 - musical patriotyczny w wykonaniu mieszkańców Gminy Krynicy-Zdroju, Pijalnia Główna, WSTĘP WOLNY

godz. 12.00 AKCJA NIEPODLEGŁA DO HYMNU!  wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego, Pijalnia Główna

godz. 15.00 MSZA ŚW. I ZŁOŻENIE KWIATÓW PRZY KWATERZE WOJENNEJ - Cmentarz przy ul. Św. Włodzimierza

12 listopada (poniedziałek)
godz. 16.00 KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH - Zespół Wokalny „Kryniccy Seniorzy” - Sala Balowa, Stary Dom Zdrojowy

 

MUSZYNA

Świętowanie w Muszynie rozpocznie się warsztatami tworzenia biało-czerwonych kotylionów przez seniorów i młodzież w Muzeum Regionalnym. O godz. 18.30  w Dworze Starostów odbędzie się projekcja filmu "Świadkowie I wojny światowej w Muszynie - pamięci Stefana Małeckiego".

10 listopada władze Muszyny zapraszają na otwarcie wystawy "Sto kolekcjonerskich eksponatów na stulecie odzyskania niepodległości - o godz. 18 w Muzeum Regionalnym. 

11 listopada  - główne uroczystości rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny z w kościele św. Józefa o godz. 11:30. O godz. 15:00 w Muzeum Regionalnym rozpocznie się Muszyńskie Podzamkowe Śpiewanie. O godz. 10 - dla miłośników brydża sportowego - turniej w Dworze Starostów. 

 

ŁĄCKO

10 listopada o godz. 17 odbył się wieczór patriotyczny w Remizie OSP - dla młodzieży ze szkół,  dzieci z Ogniska Muzycznego, Związku Podhalan oraz laureatów konkursu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. W trakcie - wystawa pokonkursowa - "Moja rodzinna opowieść - na stulecie Niepodległej"

11 listopada o godz. 10:30 w kościele parafialnym w Łącku odbyła się msza św., następnie przemarsz pod pomnik Józefa Piłsudskiego wraz ze złożeniem kwiatów. Oprawę słowno-muzyczną przygotowała młodzież z GOK-u oraz Chór parafialny. Wydarzenia zwieńczyła inscenizacja historyczna wraz z odsłonięciem głazu rocznicowego w łąckim parku. 

 

GRYBÓW

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9:15 zbiórką pocztów sztandarowych pod Urzędem Miejskim, mszą św. w Bazylice Mniejszej, przemarszem pod pomnik w parku miejskim. Władze zapraszały też na oficjalne obchody od godz. 10:45. O godz. 13 na stadionie miejskim odbył się Bieg Niepodległościowy "Z rodziną po medal". A o godz. 16 w dawnym kinie Biała zaplanowano projekcję spektaklu "Pacjentka". 

 

 

Bartosz Niemiec/ew

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0