|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nowy Sącz: „Rzecz z drugiej strony” - nowa trasa zwiedzania w skansenie

Sądecki Park Etnograficzny przygotował nową trasę dla odwiedzających skansen pod hasłem „Rzecz z drugiej strony”. Zakłada ona odwrócenie perspektywy zwiedzania i wyjście od szczegółu, czyli konkretnych eksponatów. Ekspozycja być może zostanie udostępniona w grudniu.

Fot. arch. M. Lasyk

Jak poinformowało kierownictwo Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, nowa trasa zwiedzania Sądeckiego Parku Etnograficznego miała zostać zaprezentowana i udostępniona zwiedzającym w tym miesiącu, ale sytuacja związana z pandemią sprawiła, że działania zostały przeniesione prawdopodobnie na początek grudnia tego roku.

Stała ekspozycja Sądeckiego Parku Etnograficznego liczy ponad 80 obiektów wiejskiej architektury, przeniesionych z terenu historycznej Sądecczyzny, oraz ponad 7 tysięcy eksponatów, które - prezentowane zgodnie ze szczegółowymi scenariuszami wnętrz skansenowskich - budują obraz dawnej wsi.

Kustosz Joanna Hołda, koordynatorka projektu wyjaśniła, że celem nowej trasy „Rzecz z drugiej strony” jest modernizacja wystawy sądeckiego skansenu, poprzez wprowadzenie nowej trasy zwiedzania, „nadbudowanej” na dotychczasowej stałej ekspozycji. Trasa zakłada odwrócenie perspektywy zwiedzania - wyjście od szczegółu, czyli eksponatu (rzeczy), który będąc częścią stałej wystawy zawiera szereg treści, mogących jednak łatwo umknąć uwadze zwiedzającego.

„Trasę będzie tworzyło 120 przedmiotów, wybranych w kolejnych obiektach skansenu tak, by możliwie szeroko opowiedzieć o kulturze i historii regionu” - zapowiedziała koordynatorka.

Wśród eksponatów znajdą się zarówno unikatowe dzieła wiejskiego rzemiosła, sztuki sakralnej, meblarstwa czy plastyki obrzędowej, jak i przedmioty codziennego użytku, sprzęty, narzędzia czy tzw. „domowe graty”.

Według kustosz skansenu, trasa została przygotowana tak, by zainteresować możliwie szerokie grono odbiorców. „Znajdą się na niej zarówno popularno-naukowe opisy, jak i wyczerpujące noty, adresowane do specjalistów i osób dociekliwych, chcących poszerzyć fachową wiedzę z zakresu etnografii, sztuki i historii regionu. Zostaną zamieszczone także proste opisy, dostępne dla szukających podstawowych informacji” - wskazała.

Innowacyjną częścią trasy – poinformowała kustosz - będzie filmowy katalog wystawy, złożony z krótkich filmów, zrealizowanych na ekspozycji skansenu, a pokazujących w detalach wybrane przedmioty.

Jak podkreślił marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, mimo epidemii Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu nie ustaje w nowatorskich pomysłach, nie tylko pokazujących Sądecczyznę od innej strony, ale poszerzających wiedzę historyczną i etnograficzną o tej części Małopolski.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Wspieranie działań muzealnych”.

 

PAP/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

100%
0%