|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nowy Sącz: jest plan walki ze smogiem. Potrzebne będzie 100 mln złotych

Realizację planu walki o czyste powietrze w Nowym Sączu przewidziano na najbliższe pięć lat. Ratusz, sądeckie firmy i spółdzielnie mieszkaniowe chcą zdobyć na to fundusze z Unii Europejskiej. Szanse są duże, bo Nowy Sącz jest w czołówce europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Do 2020 roku przed Urzędem Miasta stoi sporo wyzwań m.in. termomodernizacja wszystkich budynków publicznych - wymianę kotłowni z węglowych na gazowe, montaż kolektorów słonecznych.

Posłuchaj co mówi Jerzy Gwiżdż, zastępca prezydenta Nowego Sącza

Pomiary pyłomierzem w Nowym Sączu - akcja Radia Kraków. Fot. Damian Radziak

"Jest parę szkół instytucji i szkół, które musimy ocieplić. Dalej będziemy inwestować w kotłownię, będzie ona musiała zakładać nowoczesn efiltry. Bedziemy też zwracać na kupowane autobusy, aby spełniały normę EURO 5, EURO 6 – wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków Jerzy Gwiżdż, zastępca prezydenta Nowego Sącza.

W planach jest także budowa parkingów „park&ride” na obrzeżach miasta. Będą one bezpłatne dla osób, które zdecydują się komunikacją miejską dojeżdżać do pracy w centrum miasta. Emisję spalin ma też zmniejszyć miejska wypożyczalnia rowerów. Wkrótce przeprowadzony zostanie specjalny test. Jeśli sądeczanie będą korzystać z jednośladów, zostaną one rozmieszone w kilku punktach na terenie miasta.

Przypominamy: Stacja WIOŚ nie kłamie. Na sądeckim rynku powietrze jeszcze gorsze

Konieczna jest także kontynuacja programu KAWKA, czyli finansowego wsparcia dla mieszkańców, którzy w swoich domach wymienią stary piec na ekologiczny. – Na realizację pierwszej edycji zdobyliśmy 10 milionów złotych. Od początku realizacji programu mamy około 460 wniosków. Szacujemy, że zostanie złożonych jeszcze 120-160 wniosków – mówi Marta Wieciech-Kumięga, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w sądeckim magistracie.

W Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Nowego Sącza uwzględniono także potrzeby sądeckich spółdzielni mieszkaniowych i firm, które również będą musiały termomodernizować swoje budynki. Dokument jest niezbędny, by w przyszłości starać o zdobycie unijnych pieniędzy na walkę ze smogiem. 

 

(Bartosz Niemiec/ew)

100%
0%