Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowe szlaki turystyczne VELO Limanowski zostały oddane do użytku

  • Nowy Sącz
  • date_range Piątek, 2021.05.07 20:28 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:35 )
Dobra informacja dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek! Jest to prawie 25 km nowych wielofunkcyjnych tras i kolejnych 16 odnowionych. Inwestycja, która objęła teren wokół góry Mogielica, cieszy wójta gminy Kamienica, Władysława Sadowskiego, który liczy na zwiększenie i tak dużego już ruchu turystycznego

Fot. Pixabay

- Te trasy są atrakcyjne z tego względu, że są urozmaicone. Są odcinki płaskie, ale są odcinki bardzo strome, wymagające naprawdę dużego wysiłku fizycznego. Z tych tras korzysta wiele osób z Nowego Sącza. Superinwestycja, mieszkańcy są zadowoleni. Te trasy są atrakcyjne również dla osób starszych, gdyż przebiegają przez spokojne, ciche treny, z dala od drogi wojwódzkiej
 

Tego rodzaju trasy umożliwiają dotarcie tam, gdzie zwykle rowerem dotrzeć nie można. A ziemia limanowska jest przepiękna  - mówi  marszałek małopolski Witold Kozłowski.

Nowe trasy rowerowe i piesze szlaki wytyczone wokół Mogielnicy mają łącznie ponad 24 km. Do tego dochodzi prawie 16 km odnowionych istniejących szlaków, które zostały dokładnie oznakowane.

W ramach projektu ścieżki rowerowe zyskały połączenie z trasą główną VeloDunajec, uznawaną za najpiękniejszą trasę rowerowa w Małopolsce. Powstały także miejsca postojowe, zaplecza informacyjno-sanitarne oraz parkingi w gminach Słopnice, Kamienica, Limanowa oraz w mieście Limanowa. Na ich terenie wybudowano wiaty, zamontowano stanowiska dla rowerów, kosze na śmieci i tablice informacyjne. Dodatkowo zakupiono 25 audio przewodników do istniejących wypożyczalni na trasach.

Góra Mogielica usytuowana jest na splocie trzech gmin Kamienica, Słopnice oraz Dobra. Jest ona najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego (1171 m n.p.m.). Dzięki malowniczemu krajobrazowi oraz znakomitej topografii terenu, Mogielica od dawna jest celem wycieczek turystycznych.

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką w województwie małopolskim. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię około tysiąca kilometrów kwadratowych. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 kilometrów szlaków do uprawiania turystyki pieszej.

Zgodnie z turystyczną tradycją, nazwę "Beskid Wyspowy" wymyślił jeden z najsłynniejszych promotorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski (1875-1954) podczas wycieczki z grupą młodzieży na górę Ćwilin. Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wcześnie rano, gdy przy wschodzącym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominając wyspy na szarym morzu.

 

 

Joanna Porębska/(PAP/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię