Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Małopolskie cerkwie na liście UNESCO

  • Nowy Sącz
  • date_range Poniedziałek, 2013.06.24 10:16 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:00 )
Małopolskie cerkwie na liście UNESCO! Zobacz na zdjęciach

Cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach, fot Narodowy Instytut Dziedzictwa

Posłuchaj Krystyny Menio, z sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków
Cerkwie UNESCO
Karpackie cerkwie UNESCO

Osiem drewnianych cerkwi z Małopolski i Podkarpacia zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Decyzja w tej sprawie zapadła na sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Kambodży. Świątynie pochodzą z końca XV i początku XVI wieku. Cztery z nich to obiekty z Małopolski, a dokładnie z Brunar, Kwiatonia, Owczar i Powroźnika.


To pierwszy wpis polskich zabytków na Listę UNESCO od 7 lat. Ostatnio ( w 2006 r.) na tę Listę wpisano Halę Stulecia we Wrocławiu. Jak podkreśla Krystyna Menio, szefowa sądeckiej delegatury wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, wyróżnione świątynie stanowią najdoskonalsze osiągnięcia drewnianej architektury cerkiewnej.

- W środku znajdziemy ikonostas, znajdziemy obrazy, wspaniałe krzyże, nadproża i przede wszystkim niezapomniany klimat- mówi Krystyna Menio, z sądeckiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Jest to mały, przytulny obiekt sakralny w którym czuje się wiek, przeszłość i pamięta się o tych wszystkich, którzy tam zawsze byli.

Starania o wpis zabytków na listę UNESCO trwały od 2009 roku. Wniosek został złożony przez władze Polski i Ukrainy, dlatego dziś na listę UNESCO trafiło też 8 ukraińskich cerkwi.

Warto wiedzieć:
Wyróżnione cerkwie zlokalizowane są w północnej strefie Karpat Zachodnich. Najstarsze zachowane drewniane cerkwie w obszarze polskich i ukraińskich Karpat pochodzą z końca XV i początku XVI wieku. Świątynie te do dziś zdumiewają skomplikowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Różnorodność form i typów, doskonałość ciesielskich rozwiązań konstrukcyjnych oraz odmienność stylistyczna – to właśnie wyróżnia drewniane budownictwo cerkiewne w obszarze polskich i ukraińskich Karpat od drewnianego budownictwa sakralnego pozostałej części Europy.

Bartosz Niemiec/aw

żródło: własne/Narodowy Instytut Dziedzictwa

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię