|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rozpoczęła się budowa siedziby Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. ZDJĘCIA

Powołane trzy lata temu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzeum ma upamiętniać bohaterskie postawy osób, które w czasie wojny z narażeniem życia pomagały więźniom obozu Auschwitz-Birkenau. Według historyków taką pomoc mogło nieść nawet około tysiąca osób.

Posłuchaj materiału Marka Mędeli

fot: M. Mędela

- Tych osób było bardzo dużo. Były to nie tylko panie, które potajemnie gotowały zupę, aby dostarczyć ją więźniom pracującym w polach. Były to też kilkunastoletnie dzieci, które dostarczały lekarstwa, lub przekazywały grypsy z obozu. Byli to też mężczyźni. Często we wspomnieniach z kopalni w Brzeszczach, mamy informacje, że górnicy jedząc posiłek dzielili się swoją kromką chleba z więźniami, którzy w kopalni też pracowali - opowiada Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Historie mieszkańców zostaną przybliżone w tzw. Lagerhausie. To historyczny obiekt, położony kilkaset metrów od Muzeum Auschwitz. W maju rozpoczęła się adaptacja siedziby muzeum. Ściągnięto już dach, kute są stropy, wzmacniane fundamenty. Prace budowlane i aranżacja wystawy mają zakończyć się do końca przyszłego roku.

Muzeum będzie multimedialne. Wystawę uzupełniać będą cenne pamiątki. Muzealnicy zebrali już około tysiąca eksponatów związanych z bohaterskimi postawami mieszkańców. To przedmioty, fotografie, dokumenty. Czasami symboliczne upominki przekazywane za okazaną pomoc. Niedawno do zbiorów trafił oryginalny lek, który w 1942 miał trafić do obozu.

fot: Marek Mędela

- To szczepionka przeciwko meningokokom, która miała zostać dostarczona do obozu. Jest w bardzo dobrym stanie. Widać datę ważności do 1943 roku. Najprawdopodobniej to lekarstwo zostało wykradzione ze szpitala w Oświęcimiu - opowiada Radiu Kraków Anita Bury z Muzeum Pamięci.

Otwarcie nowego muzeum planowane jest na początku 2022 roku.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Marek Mędela/ko)

75%
25%