Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Muzeum Auschwitz będzie ponownie otwarte, ale tylko w wybrane dni

Od piątku ponowne można zwiedzać tereny byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Miejsce Pamięci na razie dostępne będzie jednak tylko w piątki, soboty i niedziele. Muzeum zapowiedziało, że to ograniczenie jest rozwiązaniem „wyjątkowym i tymczasowym”.

Fot. Marek Mędela

Zdaniem dyrektora muzeum Piotra Cywińskiego, jesienią ub.r. oraz w lutym br., gdy placówka była dostępna dla zwiedzających, liczba gości w tygodniu była bardzo mała. To skutek pandemii. Większość szkół i uniwersytetów funkcjonuje w trybie zdalnym, a ruch transgraniczny jest niezwykle utrudniony. "Do obsługi odwiedzających, a także do zapewnienia bezpieczeństwa na historycznym terenie zaangażowany jest duży zespół pracowników, których liczba z wielu względów nie może zostać zmniejszona. Stąd właśnie ograniczenie dni otwarcia" – wyjaśnił.

Wicedyrektor muzeum Andrzej Kacorzyk zaznaczył, że ograniczenie traktowane jest "jako rozwiązanie wyjątkowe i tymczasowe". Jeśli frekwencja będzie rosła, przywrócona zostanie całotygodniowa dostępność.

Biuro prasowe muzeum podało, że rezerwacji, by zwiedzić były niemiecki obóz można dokonywać w serwisie online: visit.auschwitz.org. Wstęp na teren obu części byłego obozu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – odbywa się wyłącznie na podstawie kart wstępu. Rezerwacji na każdy rodzaj zwiedzania można dokonywać wyłącznie w internecie.

Zasady zwiedzania są przystosowane do obowiązujących wymogów sanitarnych. Dla odwiedzających przygotowana została trasa minimalizująca liczbę miejsc, w której stykają się ze sobą odwiedzający. Wewnątrz budynków można poruszać się wyłącznie wytyczonym jednokierunkowym szlakiem. W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I ustawione zostały tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać można historię oraz zobaczyć m.in. wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, jak podziemia bloku 11.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W 2019 r. były niemiecki obóz zwiedziło 2,32 mln osób. W kolejnym roku, na którym piętno odcisnęła pandemia, a placówka przez wiele miesięcy była zamknięta, miejsce pamięci odwiedziły 502 tys. osób.

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię