Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jest umowa na wykonanie dokumentacji południowej obwodnicy Wadowic

Samorząd Wadowic zawarł w czwartek umowę na wykonanie dokumentacji projektowej południowej obwodnicy Wadowic. Firma z Krakowa będzie miała na to 40 miesięcy. Budowa drogi na ruszyć w 2024 r. Dwa lata później ma być gotowa – podał magistrat.

fot: Pixabay

„To jeden z najważniejszych podpisów, jakie składałem w ostatnim czasie. Co istotne, opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej będzie nas kosztowało dokładnie niespełna 1,47 mln zł, czyli ponad dwukrotnie mniej niż pierwotnie zakładaliśmy” – powiedział burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Małgorzata Targosz-Storch z wadowickiego magistratu poinformowała, że wykonawca, z którym podpisana została umowa - pracownia inżynierska Klotoida z Krakowa - ma od tej pory trzy lata na przygotowanie projektu wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej oraz zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Zdaniem burmistrza Kalińskiego, pierwsze łopaty pod budowę obwodnicy powinny zostać wbite w 2024 r. Dwa lata później drogą przejadą pierwsze samochody.

Wadowice jako jedno z pierwszych miast w Polsce znalazły się na rządowej mapie 100 obwodnic. Planowana droga zostanie wybudowana w całości z budżetu państwa. Z tego źródła na inwestycję trafi ok. 70 mln zł. Po stronie gminy Wadowice stoi jedynie przygotowanie zadania. To ok. 3-4 mln zł.

Przygotowanie zadania, które spoczywa na barkach samorządu, oznacza opracowanie dokumentacji projektowej dla całości przedsięwzięcia oraz uzyskanie ostatecznej decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej – ZRID. Do zadań gminy należy również trwający już wykup działek i wypłata odszkodowań.

Nowa obwodnica będzie drogą krajową klasy GP, czyli główną o ruchu przyspieszonym ze średnią prędkością 80 km na godz. Jej długość to ok. 1,45 km. Planowany przebieg rozpoczyna się od ronda gen. Leopolda Okulickiego na krajowej 52 do ul. Zegadłowicza (dk-28) na włączeniu do projektowanej drogi S52, czyli Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Szacunkowy koszt inwestycji to 73 mln zł.

Rządowy program 100 obwodnic określa cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci dróg krajowych. Wskazuje też źródła finansowania oraz listę zadań inwestycyjnych kierowanych do realizacji przez GDDKiA. Powstać mają obwodnice o łącznej długości 820 km. Koszt realizacji szacowany jest na ok. 28 mld zł. Budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

PAP/bp

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię