Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zniszczone budynki: co dalej z Motelem Krak? ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2013.11.12 06:06 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:49 )
W Krakowie nie tylko się buduje. W mieście jest równie dużo miejsc i obiektów, które popadają w coraz większą ruinę. I z którymi nic się nie robi, albo z którymi nic zrobić się nie da. Jednym z takich obiektów jest Motel Krak.

fot: Maciej Skowronek

Posłuchaj o motelu w materiale Macieja Skowronka
Zniszczony Motel Krak

Niedawno w Radiu Kraków sporo mówiliśmy o Pałacu Tarnowskich, dawnej siedzibie naszej rozgłośni przy ulicy Szlak. Nikt nie chce jej kupić, a prywatni właściciele o nią nie dbają. W efekcie zabytkowy dworek coraz bardziej niszczeje. Takich obiektów w Krakowie jest więcej. Jednym z nich jest osławiony motel Krak, sąsiadujący z Rondem Ofiar Katynia, na trasie wylotowej do Katowic. Niegdyś modny i ekskluzywny, dziś jest ruderą, którą upodobali sobie uczestnicy nocnych libacji.

Miał być w końcu sprzedany

Kilka tygodni temu krakowski magistrat poinformował, że teren w końcu idzie pod młotek i ma być sprzedany za ponad 26 milionów złotych. Okazało się, że w ostatniej chwili zgłosili się... spadkobiercy właścicieli, których przed laty wywłaszczono z tych okolic właśnie po to, by wybudować motel.

- Dowiedzieliśmy się, że w ministerstwie infrastruktury toczy się postępowanie w związku z roszczeniami spadkobierców - powiedział Radiu Kraków Filip Szatanik z urzędu miasta - Takie rzeczy niestety jeszcze w Polsce się zdarzają. Nic nie możemy zrobić. Wstrzymaliśmy sprzedaż i czekamy na rozstrzygnięcie. Nie wiadomo, ile to potrwa. Mamy wyjątkowego pecha do tego motelu - dodaje

Lata sądowych batalii

Sprawa motelu Krak to pasmo problemów. Pod koniec lat 60. PRL-owskie władze wywłaszczyły właścicieli działek w tym rejonie, aby motel wybudować. W połowie lat 90. ówczesne władze Krakowa wydzierżawiły go prywatnej spółce. Ta prowadziła motel, a później miała go rozbudować i zamienić w nowoczesne centrum hotelowo-konferencyjne. Wkrótce jednak gmina wypowiedziała umowę, bo spółka zalegała z płaceniem czynszu. Właściciel pozwał gminę i zażądał odszkodowania. Sądowa batalia trwała aż do 2008 roku. Wtedy gmina ostatecznie odzyskała teren. Kiedy wydawało się, że w końcu znajdzie on nowego właściciela, pojawili się spadkobiercy.

- Skutki Polski ludowej będziemy odczuwali jeszcze długo - uważa Konrad Myślik z Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa - Wśród tych skutków są roszczenia dawnych właścicieli gruntów, lub ich spadkobierców. To nie dotyczy tylko motelu Krak. Jeśli ktoś chce na danym terenie zainwestować, to sytuacja prawna musi być wyczyszczona do spodu.

Miesiące, a nawet lata

- Nie wiemy, jak długo potrwa wyjaśnianie stanu prawnego motelu - mówi Filip Szatanik - Ale póki nie będzie to jasne, nie możemy nic zrobić. Według przepisów, nie możemy sprzedać działki w momencie, kiedy toczy się jakiekolwiek postępowanie. To postępowanie toczy się na szczeblu rządu. Może potrwać wiele miesięcy, a nawet lat.

Z motelem Krak związana jest jeszcze jedna głośna sprawa sprzed kilku lat, a której głównym bohaterem jest sam prezydent Krakowa. Jacek Majchrowski miał korzystać z jednego z pokoi i nie płacić za wynajem. Zapłatę rachunków nakazał mu sąd. Pokój miał służyć do spotkań z urzędnikami, przedsiębiorcami i studentami.


(Maciej Skowronek/ko)


Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię