|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zakończyła się druga tura przeprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego

Z sukcesem udało się zakończyć drugą turę przeprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie do nowej siedziby w Prokocimiu – poinformował dyrektor placówki Marcin Jędrychowski.

Fot. Teresa Gut

Druga tura przenosin szpitala z centrum miasta do Prokocimia trwała od wtorku do piątku. Pracę w nowej lokalizacji rozpoczęło 14 kolejnych oddziałów, w tym SOR. Przetransportowano ponad 100 pacjentów, przy czym najwięcej – ok. 60 – w pierwszym dniu przenosin.

"Z sukcesem udało się zakończyć drugą turę przeprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego" – powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek dyrektor placówki Marcin Jędrychowski.

Dyrektor szpitala przyznał, że placówka szuka nowych pielęgniarek. Przeprowadzka przyczyniła się do odejścia ok. 150 pielęgniarek, które – jak wyjaśnił dyrektor – głównie ze względów logistycznych (gorszy dojazd) zrezygnowały z pracy w nowej lokalizacji.

"Średnio zatrudniamy 1,5 tys.-1,7 tys. pielęgniarek. Od początku przewidywaliśmy, że będzie problem, jeśli chodzi o kadrę pielęgniarską. Pomału ją odbudowujemy" – powiedział dyrektor. Szpital zatrudnia ok. 1 tys. lekarzy, w związku z przeprowadzką ich liczba się nie zmieniła.

W nowej lokalizacji działają 24 oddziały kliniczne, 34 poradnie i cztery zakłady.

W starych miejscach pozostały oddziały endokrynologii i hematologii, dermatologii i okulistyki, neonatologii, psychiatrii, a także podstawowa opieka zdrowotna i część poradni. Poradnia neurologii działać będzie zarówno w starej, jak i w nowej lokalizacji – do placówki przy ul. Botanicznej trafiać będą pacjenci w trybie skierowań zwykłych, a przy ul. Jakubowskiego – przypadki pilne. Poradnia nadciśnienia tętniczego zacznie funkcjonować w Prokocimiu od lutego.

Tylko w ostatni piątek w nowej siedzibie szpitala hospitalizowano 518 pacjentów, udzielono porad 614 osobom, przeprowadzono 24 zabiegi.

"Wszystko to, co zakładaliśmy, zostało uruchomione. Od strony technicznej z obiektem nie dzieje się nic złego" – powiedział dyrektor i, mając w pamięci doświadczenia po pierwszej, listopadowej turze przeprowadzki szpitala, dodał, że kadra i pacjenci potrzebują teraz ok. trzech tygodni, miesiąca na aklimatyzację w nowym miejscu.

Szpital ma ok. 1,2 tys. miejsc parkingowych. Zgodnie z zapowiedziami dyrekcji w przyszłym tygodniu zostanie wprowadzony zamknięty system parkingowy – darmowe miejsca postojowe będą tylko dla pracowników, dla pacjentów, gości i studentów będzie obowiązywał system kasowy (opłaty zależnie od długości parkowania).

Z końcem marca Szpital Uniwersytecki chce zacząć przekazywanie miastu opuszczonych obiektów. Miasto kupiło tereny dawnego szpitala za ponad 283 mln zł. Zgodnie z zapowiedziami ma tam powstać ekskluzywny park. Oddziały szpitalne, które do zakończenia kolejnego etapu inwestycji w Prokocimiu mają pozostać w centrum Krakowa, zostaną przeniesione do nowoczesnego budynku przy ul. Kopernika 50, w którym działało dotąd Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu zajmuje 16 ha. Jest jedną z najnowocześniejszych i największych placówek medycznych w Europie. Inwestycja trwała cztery lata (z czego pierwszy rok zajęło projektowanie) i kosztowała 1,2 mld zł.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)

40%
60%