|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Uchwała antysmogowa publicznie odczytana. Co o niej sądzą mieszkańcy?

Na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym odczytano publicznie uchwałę antysmogową. W ten sposób mieszkańcy mogli poznać szczegóły projektu, mogli też zgłosić swoje zastrzeżenia i zadać pytania urzędnikom. "Kraków jest w dramatycznej sytuacji i nie może sobie pozwolić na półśrodki. Konieczny jest całkowity zakaz palenia nie tylko węglem, ale też drewnem w kominkach" - powiedział przy prezentowaniu projektu nowej uchwały antysmogowej w Krakowie wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.

Posłuchaj co mówił wicemarszałek Wojciech Kozak podczas prezentacji projektu uchwały antysmogowej

Smogowe SOS mieszkańców Krakowa. Fot. Miłosz Kozioł

 

 

Już od dawna treść uchwały krąży w internecie. Tam jednak wszelkie uwagi można było zamieścić w komentarzach pod artykułami. W Uniwersytecie Rolniczym mieszkańcy mogli się nimi podzielić osobiście z marszałkiem województwa i prezydentem Krakowa.

Głos zabrało w sumie kilkadziesiąt osób. Wypowiadali się zarówno zwolennicy i przeciwnicy: jedni, w tym przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego chwalili rozwiązania zaproponowane przez województwo: "Tysiące osób umierają każdego roku w Krakowie z powodu smogu. Konieczne są zdecydowane działania" - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków Andrzej Guła z PAS.

Wśród przeciwników był m.in. Witold Jaworski, ze stowarzyszenia polskich producentów kominków: "Jeśli odpowiednio palimy dobrej jakości drewnem, to kominek emituje bardzo mało zanieczyszczeń. Będę starał się to władzom województwa udowodnić"- mówił.

Na sali obecni byli także obecni mieszkańcy, którzy reprezentowali opcje "pośrednie": proponowali zakaz palenia węglem tylko w niektórych dzielnicach Krakowa, apelowali też, by wyłączyć z zakazu biomasę.

W środę w Radiu Kraków wicemarszałek Wojciech Kozak podkreślał, że uchwała antysmogowa musi zostać rozszerzona na całą Małopolskę. Zastrzegł jednak, że poza Krakowem niekoniecznie musi obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem. Chodzi jednak o wprowadzenie pieców bardziej ekologicznych. Uchwała Sejmiku jest opracowywana na podstawie ustawy antysmogowej, którą przyjął parlament. Daje ona sejmikowi województwa małopolskiego ważne narzędzie: określenie wymagań emisyjnych wobec kotłów na węgiel i drewno nie tylko w Krakowie, ale w innych gminach. Dane przedstawione przez Urząd Marszałkowski za 2014 rok są jednak zatrważające: w Krakowie wymieniono 20% pieców na te bardziej ekologiczne, ale są takie gminy w Małopolsce, w których w ciągu roku wymieniono jeden, dwa piece. Są też takie jak Bochnia, Kamionka Wielka i Liszki, gdzie nie wymieniono ani jednego paleniska. WIĘCEJ

 

(Karol Surówka/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

47%
53%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 18

Racjonalizator.

Poniedziałek, 30 listopada 2015, 07:07

@Andrzej

Gazu nie masz, nie zmartwienie, zrób sobie ulepszenie, wsadzisz korek w pupę raz i własny gaz.

Odpowiedz

Kr@kus

Poniedziałek, 30 listopada 2015, 07:03

@Walczak

Szpitale krakowskie prowadzą statystyki chorób płuc spowodowanych smogiem. "Walczak" jak będziesz topił się we własnych płucach to powiększysz statystki pacjentów dr Glinki! Ile osób jeszcze ma "zdechnąć" od krakowskiego smogu do 2019 roku?

Odpowiedz

PAWEL KRAKUS

Niedziela, 29 listopada 2015, 20:19

dlaczego mysli sie oczy ludziom ze smog to sprawa piecy . ZABUDOWANO KORYTARZE POWIETRZNE I NIE MA NATURALNEGO PRZEWIEWU PRZEZ KTORY MIASTO SAMO SIE OCZYSZCZALO. MYDLA LUDZIOM OCZY BO SPECJALNIE NIE STWORZYLI AKTUALNEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO ZEBY DEWELOPERZY MOGLI WSZYSTKO ZABUDOWAC. KTOS ZA TO MUSI BEKNAC!

Odpowiedz

lan

Sobota, 28 listopada 2015, 19:14

Mieszkam w Borku Fałęckim, grzeję gazem, czym grzeją sąsiedzi to ich sprawa. Powietrze jest normalne, takie jak dawniej.

Odpowiedz

Witold

Sobota, 28 listopada 2015, 17:59

Mieszkam w Borku Fałęckim. Wszyscy moi sąsiedzi odpalili piece węglowe - można się udusić. Skończcie z tym paleniem!!!

Odpowiedz

Maria

Sobota, 28 listopada 2015, 13:03

,,Zużyty olej silnikowy spalał w piecu grzewczym właściciel warsztatu przy ulicy Na Błonie. Kontrolujący posesję strażnicy miejscy ukarali go mandatem karnym w wysokości 500 złotych" - przecież takie kary nikogo nie odstraszą, a nakładać podobno nie wolno za często , bo to byłoby nękanie. CHORE powietrze , chore przepisy !!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz

Jerzy

Sobota, 28 listopada 2015, 12:58

Złe powietrze w Krakowie jest od czasu wybudowania Huty Lenina ! Do dzisiaj pył i brud widać na parapecie a w zimie po dwóch dniach na śniegu. Trują nas od lat , a stare samochody , a zwłaszcza diesle to dopiero truciciele

Odpowiedz

Walczak

Sobota, 28 listopada 2015, 11:16

A skąd niejaki Guła ma informacje o tysiącach ofiar oddychania powietrzem w Krakowie, jeżeli nikt w Polsce nie prowadzi żadnych statystyk na ten temat. Od razu odpowiem: z sufitu.

Odpowiedz

Anna

Piątek, 27 listopada 2015, 21:47

Do Krakowa codziennie wjeżdża codziennie, podobno ok. 100.000 samochodów, ale niestety większość to mocno używane samochody sprowadzane z Niemiec a co najgorsze stare diesle. Myślę, że stacje kontroli samochodów mogły by po solidnych kontrolach zmniejszyć Krakowski smog.

Odpowiedz

walka o zdrowy oddech

Piątek, 27 listopada 2015, 21:47

@sceptyk

Przecież powietrze jest złe w całej okolicy, a nie tylko na trzech ulicach w Krakowie. Sceptykom przydałaby się wycieczka w inne rejony Polski, żeby przejrzeli na oczy, bo ignorancja co poniektórych jest piorunująca :(

Odpowiedz

gos

Piątek, 27 listopada 2015, 21:45

@sceptyk

Młodzi mają ogrzewanie miejskie, to i trochę czasu wolnego, żeby demonstrować w sprawie toksycznego powietrza.

Odpowiedz

Andrzej

Piątek, 27 listopada 2015, 21:44

@Marek

Ja mam kominek z płaszczem wodnym i ogrzewam cały dom. W okolicy nie ma gazu, co to będzie ?! :-((((((((

Odpowiedz

Marek

Piątek, 27 listopada 2015, 21:43

Mam kominek i bardzo chętnie spędzam od lat, przy nim wieczory z rodziną , czy to koniec z tą przyjemnością ????????????????????????????? Przed i po okresie grzewczym ogrzewam nasz salon, i co będzie ?

Odpowiedz

być może wkrótce ex-krakus

Piątek, 27 listopada 2015, 21:17

Właśnie dlatego koniecznie trzeba zakazać także kominków, żeby nie było głupiego gadania, że tylko biedni oberwali. U nas w dzielnicy to gigant domy / wille najbogatszych ludzi prawie cały dzień kopcą kominkami (bo kto by w PL sezonował drewno) - i pewnie trudno by było udowodnić, że to nie okazyjne palenie. To właśnie najgorsze źródło, bo dym się wciąż wciska do mieszkania - reszta osiedla ma tylko gazowe. Przyznam, że nasza rodzina już poważnie rozważa wyjazd daleko od (Mało)Polski, jeśli coś z tym powietrzem się nie poprawi. Synek ma już alergię a ja w zimie poważne kłopoty z oczami (biorę krople ze względu na jaskrę i mam ciągłe podrażnienia - znikają, gdy jestem w Wiedniu od razu). Ciężko się tak żyje.

Odpowiedz

sceptyk

Piątek, 27 listopada 2015, 20:41

Problem w tym że jest to cios z najbiedniejszych. Ekoterroryzm. Młodzi, nowocześni, mają dużo czasu na protestowanie. Biedni nie zabiorą głosu. Muszą kombinować jak przeżyć za najniższą. Tylko bulgot Kozaka, znalazł sobie konika smogowego na którym chce zrobić popularność, bo jego partia dołuje. Nigdzie rzetelnych opracować dotyczących przyczyn, kierunków i sposobów wyjścia z problemu. Tylko harcerzyki z alarmu podtykające mierniki w najbardziej zadymione miejsce.

Odpowiedz

Krakus

Piątek, 27 listopada 2015, 20:27

Najwyższy czas aby ustawa zaczęła działać . Kraków ma najgorsze powietrze wśród miast europejskich . Trzeba również częściej sprawdzać czym mieszkańcy palą .

Odpowiedz

Mieszkanka wsi

Piątek, 27 listopada 2015, 18:30

Jak mozna zakazac palenia legalnym weglem, to lepiej niech ludzie pozamarzaja w swoich domach, bo nie stac ich na piece i drozsze paliwo i wtedy dzialacze i lokalne media beda zadowolone bo bedzie czyste powietrze?

Odpowiedz

Olech

Piątek, 27 listopada 2015, 18:18

Kompletny kretynizm. Może niech przybiją uchwałę na drzwiach kościoła Mariackiego.

Odpowiedz