|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Uchwała antysmogowa publicznie odczytana. Co o niej sądzą mieszkańcy?

Na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym odczytano publicznie uchwałę antysmogową. W ten sposób mieszkańcy mogli poznać szczegóły projektu, mogli też zgłosić swoje zastrzeżenia i zadać pytania urzędnikom. "Kraków jest w dramatycznej sytuacji i nie może sobie pozwolić na półśrodki. Konieczny jest całkowity zakaz palenia nie tylko węglem, ale też drewnem w kominkach" - powiedział przy prezentowaniu projektu nowej uchwały antysmogowej w Krakowie wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.

Posłuchaj co mówił wicemarszałek Wojciech Kozak podczas prezentacji projektu uchwały antysmogowej

Smogowe SOS mieszkańców Krakowa. Fot. Miłosz Kozioł

 

 

Już od dawna treść uchwały krąży w internecie. Tam jednak wszelkie uwagi można było zamieścić w komentarzach pod artykułami. W Uniwersytecie Rolniczym mieszkańcy mogli się nimi podzielić osobiście z marszałkiem województwa i prezydentem Krakowa.

Głos zabrało w sumie kilkadziesiąt osób. Wypowiadali się zarówno zwolennicy i przeciwnicy: jedni, w tym przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego chwalili rozwiązania zaproponowane przez województwo: "Tysiące osób umierają każdego roku w Krakowie z powodu smogu. Konieczne są zdecydowane działania" - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków Andrzej Guła z PAS.

Wśród przeciwników był m.in. Witold Jaworski, ze stowarzyszenia polskich producentów kominków: "Jeśli odpowiednio palimy dobrej jakości drewnem, to kominek emituje bardzo mało zanieczyszczeń. Będę starał się to władzom województwa udowodnić"- mówił.

Na sali obecni byli także obecni mieszkańcy, którzy reprezentowali opcje "pośrednie": proponowali zakaz palenia węglem tylko w niektórych dzielnicach Krakowa, apelowali też, by wyłączyć z zakazu biomasę.

W środę w Radiu Kraków wicemarszałek Wojciech Kozak podkreślał, że uchwała antysmogowa musi zostać rozszerzona na całą Małopolskę. Zastrzegł jednak, że poza Krakowem niekoniecznie musi obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem. Chodzi jednak o wprowadzenie pieców bardziej ekologicznych. Uchwała Sejmiku jest opracowywana na podstawie ustawy antysmogowej, którą przyjął parlament. Daje ona sejmikowi województwa małopolskiego ważne narzędzie: określenie wymagań emisyjnych wobec kotłów na węgiel i drewno nie tylko w Krakowie, ale w innych gminach. Dane przedstawione przez Urząd Marszałkowski za 2014 rok są jednak zatrważające: w Krakowie wymieniono 20% pieców na te bardziej ekologiczne, ale są takie gminy w Małopolsce, w których w ciągu roku wymieniono jeden, dwa piece. Są też takie jak Bochnia, Kamionka Wielka i Liszki, gdzie nie wymieniono ani jednego paleniska. WIĘCEJ

 

(Karol Surówka/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

47%
53%