Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Trybunał Konstytucyjny: wydział prawa UJ apeluje do prezydenta Dudy

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2015.12.01 15:31 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:20 )
Do prezydenta płyną kolejne apele w sprawie sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym. Tym razem Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, macierzystej uczelni głowy państwa, wysłała do prezydenta uchwałę, w której czytamy m.in.: "Podpisana przez Pana Prezydenta ustawa o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym nie daje się pogodzić z zasadą demokratycznego państwa prawnego, naruszając wymogi nieusuwalności sędziów, legalizmu i niedziałania prawa wstecz".

Fot. Maciej Myśliwiec

"W ocenie prawników powstało zagrożenie dla niezależności organów władzy sądowniczej. Zwracamy się do prezydenta w jak najbardziej wyważonej formie, by zachwianą drugą ustawą oraz uchwałami Sejmu równowagę próbował przywrócić" - tłumaczy profesor Jerzy Stelmach jeden z inicjatorów przyjęcia uchwały.

Przyjęcie uchwały przez Radę Wydziały Prawa i Administracji UJ poprzedziła burzliwa dyskusja. Apel do prezydenta poparło 55 członków rady, 21 było przeciwnych, 6 wstrzymało się od głosu.

W Pałacu Prezydenckim zorganizowano konsultacje w sprawie Trybunału. Na zaproszenie Andrzeja Dudy przybyli na nie szefowie klubów: PiS Ryszard Terlecki, PO Sławomir Neumann, Kukiz 15 - Paweł Kukiz i PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. W spotkaniu udział wzięli też Marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz prezydium Trybunału Konstytucyjnego. 

"Spotkanie nie przyniosło rozstrzygnięcia, prezydent na razie nie sprecyzował swojego stanowiska. Prezydent będzie analizował dostępne opinie prawne oraz głos klubów parlamentarnych w sprawie Trybunału Konstytucyjnego" - zapowiedziała minister Małgorzata Sadurska.

Minister Adam Kwiatkowski dodał, że spotkanie było potrzebne zarówno prezydentowi, jak i przedstawicielom opozycji. - "Goście wyrazili wdzięczność panu prezydentowi za inicjatywę, za to, że to spotkanie się odbyło".

Sławomir Neumann zaapelował do prezydenta, by decyzje podejmował dopiero po tym, jak sędziowie Trybunału Konstytucyjnego ocenią zgodność z ustawą zasadniczą obu nowelizacji ustawy o Trybunale. "Liczymy, że tę refleksje, która była u pana prezydenta, wykaże też klub Prawa i Sprawiedliwości. Propozycja PO, poparta przez innych przedstawicieli opozycji jest taka, by poczekać z nowymi rozstrzygnięciami do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego i dopiero wtedy, mając sytuację prawną wyjaśnioną, podjąć kolejne decyzje" - mówił Sławomir Neumann. 

Szef klubu Platformy Obywatelskiej przyznał, że docenia inicjatywę prezydenta w sprawie Trybunału, ale w jego ocenie w tej sprawie najwięcej zależy od Prawa i Sprawiedliwości.

Trybunał Konstytucyjny w czwartek zbada sprawę wyboru pięciu sędziów przez posłów poprzedniej kadencji. W przyszłą środę sędziowie zbadają zaś konstytucyjność nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS. Dziś do 18.00 można było zgłaszać kandydatów na sędziów, których miałby wybrać Sejm tej kadencji.

 

Źródłó: uj.edu.pl

 

(IAR/RK/ew/ar)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię