|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sześciu kandydatów na prezydenta Krakowa. G. Gorczyca nie dopełnił wymogów

Miejska Komisja Wyborcza w Krakowie zarejestrowała sześciu kandydatów na prezydenta miasta. Wymogów formalnych nie dopełnili Grzegorz Gorczyca z KWW Nasz Kraków i Gniewomir Rokosz-Kuczyński z KWW Bezpartyjni Samorządowcy. Termin rejestracji kandydatów upłynął w środę o północy.

fot: M. Brzózka

W Krakowie formalności dopełnili: starający się o reelekcję Jacek Majchrowski (KWW Jacka Majchrowskiego Obywatelski Kraków), Małgorzata Wassermann (KW Prawo i Sprawiedliwość), Łukasz Gibała (KWW Łukasza Gibały Kraków dla Mieszkańców), Daria Gosek-Popiołek (KWW Razem dla Krakowa) i Jolanta Gajęcka (KWW Kukiz’15). Zarejestrowany został także KWW Nowoczesny Kraków Konrada Berkowicza – wiceprezesa Partii Wolność.

"Komisja odmówiła rejestracji Grzegorza Gorczycy i Gniewomira Rokosz-Kuczyńskiego. Kandydaci ci nie wypełnili wymogów – zgłosili mniej kandydatów na radnych w poszczególnych okręgach niż wynosi w nich liczba mandatów" – powiedział PAP przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Krakowie sędzia Rafał Lisak.

W przypadku odmowy rejestracji osobie zgłaszającej kandydata przysługuje odwołanie do Komisarza Wyborczego w Krakowie w termie 2 dni od daty doręczenia uchwały Miejskiej Komisji Wyborczej.

Gniewomir Rokosz-Kuczyński uważa, że odmowa rejestracji jego kandydatury jest niekonstytucyjna i w oświadczeniu przekazanym mediom domaga się od Miejskiej Komisji Wyborczej w Krakowie rejestracji lub zawieszenia procedury wyboru prezydenta miasta Krakowa do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Konstytucyjny oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jak napisał Rokosz–Kuczyński konstytucja gwarantuje równość szans wyborczych dla wszystkich, tymczasem "obecny zapis Kodeksu Wyborczego jest sprzeczny z konstytucyjną zasadą równości szans wyborczych, bowiem w sposób uprzywilejowany traktuje kandydata na prezydenta Krakowa, który miałby w wyborach jedynie zarejestrowanych 24 kandydatów w czterech sześciomandatowych okręgach, wobec wszystkich innych kandydatów na prezydenta, kandydujących z komitetów o większej liczbie kandydatów na radnych niż 24, ale zarejestrowanych we wszystkich okręgach".

Według danych PKW o mandat w 43-osobowej Radzie Miasta Krakowa walczyć będzie 385 osób z 9 komitetów, w tym kandydaci z lokalnego komitetu KWW Prądnik – Biały Nasza Dzielnica, którzy wystartują tylko w jednym okręgu.

Wybory samorządowe - serwis specjalny

 

 

(PAP/ko)

50%
50%