|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Przyczyna jest tajemnicą" - metropolita krakowski komentuje dymisję biskupa nominata

- Przyczyna tej decyzji musiała być bardzo poważna - tak w wypowiedzi dla Radia Kraków tłumaczy sytuację bez precedensu krakowski metropolita abp Marek Jędraszewski. Przypomnijmy, ks. prałat Franciszek Ślusarczyk - biskup nominat - złożył 12 grudnia na ręce Ojca Świętego dymisję. Papież Franciszek przyjął rezygnację.

posłuchaj arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

Z prawej ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, z lewej ks.prof. Janusz Mastalski / fot: Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

- To nie jest łatwe doświadczenie. Tym bardziej, że ksiądz biskup nominat Franciszek cieszył się ogromnym szacunkiem powszechnym i naraz doszło do decyzji, w której on prosi Ojca Świętego, żeby go jednak zwolnił z przyjęcia święceń biskupich. Przy całym zaskoczeniu tą sytuacją i niewątpliwie związanym z tym cierpieniem odczuwanym przez wszystkich, jest także poczucie wspólnoty kościoła, która się modli, która wzajemnie się wspiera i która stara się zrozumieć, że musiały zaistnieć poważne powody, że do takiej decyzji doszło - mówi arcybiskup Marek Jędraszewski.

Ta sytuacja nadwyręża wizerunek Kościoła. Brak informacji zawsze oddaje pole spekulacjom. Pojawiły się też takie, że rezygnacja biskupa-nominata ks. Franciszka Ślusarczyka, kustosza łagiewnickiego sanktuarium, została wymuszona przez lobby homoseksualne w krakowskim kościele. "Bardzo łatwo rzucić na kogoś cień" - dodaje arcybiskup Marek Jędraszewski. 

 

Posłuchaj wypowiedzi arcybiskupa Jędraszewskiego

- Wyobraźnia zła bywa czasami przeogromna. Ktoś staje się ofiarą i nie jest się w stanie wybronić tym bardziej, że wszyscy wiedzą, że te sprawy są objęte tajemnicą w najwyższej randze tajemnicy i po prostu tak jest - dodał Marek Jędraszewski.

Na pytanie dziennikarki Radia Kraków, czy dowiemy się co było przyczyną rezygnacji, arcybiskup Marek Jędraszewski powtórzył, że to tajemnica.

Konsekracja drugiego biskupa nominata - ks.prof. Janusza Mastalskiego - odbędzie się 5 stycznia w Katedrze na Wawelu.

 

 

 

Anna Łoś/bp

42%
58%