Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Święto plonów na krakowskich Błoniach. Co mali krakowianie wiedzą o dożynkach?

  • Kraków
  • date_range Niedziela, 2019.08.25 15:40 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:50 )
Rolnicy z Krakowa i okolic zebrali się tam, aby świętować zakończenie zbiorów i pielęgnować tradycję. Jak mówią, to potrzebne - bo dzieci z Krakowa często nie wiedzą nawet, czym są dożynki.

fot: M. Masztalerz

posłuchaj krakowian
Święto plonów na Błoniach

Dożynki na Błoniach są okazją, by mali krakowianie dowiedzieli się czegoś o święcie plonów i poznali tradycję, bo niektórzy byli przekonani, że to święto...zbierania siana. Mogli też podziwiać dożynkowe wieńce zrobione z ziół, kwiatów i zbóż.

Na krakowskich dożynkach można między innymi spróbować dzikich ziół, lub nawet nauczyć się je zbierać; dowiedzieć się co nieco o miodzie, czy pomóc we wspólnym wyplataniu ogromnego wieńca.

Prezentacje grup dożynkowych i wieńców uwitych z kłosów zbóż, ziół, kwiatów i owoców uświetniły święto plonów zorganizowane w niedzielę na krakowskich Błoniach. Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do dzieła ratowania świata przed ekologiczną zagładą – mówił podczas miejskich dożynek bp Damian Muskus.

Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig dziękował za ciężką pracę rolników i wszystkich tych, którzy dostarczają miastu żywność. "Dzisiaj te piękne plony kupujemy często bezrefleksyjnie w różnych miejscach, zapominając, komu to zawdzięczamy i to jest dobry moment, żeby pochylić głowę przed wszystkimi, którzy dzielą się z nami swoją ciężką pracą" – mówił Kulig.

Bp Damian Muskus, który przewodniczył polowej mszy św. mówił, że statystyczny Polak marnuje rocznie blisko 250 kg żywności. Przypomniał, że wyrzucanie jedzenia jest grzechem i złem "popełnianym przeciwko Stwórcy i bliźnim, którzy cierpią głód i umierają z głodu w różnych częściach świata".

"Nie wolno nam stać z założonymi rękami i obojętnie patrzeć na ludzkie biedy i niedostatki. Nie wolno nam też obojętnie przyglądać się wysychającym rzekom, wyjałowionej ziemi, zatrutej smogiem atmosferze i udawać, że są to problemy odległe albo takie, na które my nie mamy żadnego wpływu. Wielkim memento dla nas wszystkich są tragiczne pożary lasów Amazonii, które dzieją się dzisiaj i stały się już symbolem zniszczenia i śmierci, i tego, do czego może doprowadzić ludzki egoizm i niepohamowana żądza zysków" – mówił bp Muskus.

Dodał, że nie wolno przyzwalać na "rabunkową gospodarkę bogactwami naturalnymi" i na "brak szacunku należnego światu stworzonemu nie przez ludzi, ale przez Boga". "Wiele w tej kwestii zależy od strategicznych decyzji polityków, ale nikt z nas nie może zwalniać się od tej odpowiedzialności za świat. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do dzieła ratowania świata – nie bójmy się tego określenia – przed ekologiczną zagładą" – podkreślił biskup. "To w dużej mierze od naszych codziennych wyborów konsumenckich zależy los ziemi, która jest naszym wspólnym dobrem. Od naszych nawyków, osobistej wrażliwości i umiejętności obywania się bez rzeczy zbędnych zależy przyszłość ziemi. Jesteśmy za nią odpowiedzialni przed Bogiem i przed pokoleniami, które przyjdą po nas" – dodał.

Biskup podkreślił, że dziękczynienie należy się najpierw Bogu, który jest twórcą wszystkiego i bez którego "nie bylibyśmy w stanie uczynić nic". "Nawet największe zaangażowanie w pielęgnację roślin, najlepsze maszyny i stosowane środki ochrony mogą okazać się daremne, jeśli Bóg nie pobłogosławi plonom i jeśli nie okiełzna żywiołu, który może sprawić, że człowiek straci wszystko, nie tylko plony, ale także zdrowie i życie. Przekonaliśmy się o tym boleśnie w ostatnim tygodniu, gdy pod wpływem żywiołu ludzie odpoczywający, cieszący się pięknem gór, stracili życie, a w wielu wypadkach także swoje zdrowie" – powiedział bp Muskus.

Wieńce dożynkowe zaprezentowało w niedzielę na Błoniach 17 grup z różnych osiedli Krakowa, głównie nowohuckich. Dziewięć z nich wystąpiło także na scenie, prezentując program artystyczny. Na święto plonów przybyli lokalni politycy, którzy zamierzają wystartować w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Krakowianie, który przyszli na Błonia, mogli podczas bezpłatnych warsztatów nauczyć się, jak zrobić lalkę ze słomy żytniej, zwinąć świeczkę z wosku pszczelego, stworzyć latawiec z bibuły japońskiej czy wyprodukować naturalny krem. Zdrowe warzywa, owoce, wędliny, sery i chleb wypiekany na podstawie tradycyjnych receptur oferowali wystawcy wystawiający na co dzień swoje produkty na Targu Pietruszkowym. Można było skosztować m.in. maczanki po krakowsku i podpłomyków. Po południu na Błoniach odbędzie się potańcówka międzypokoleniowa, a wieczorem seans kina plenerowego.

Święto plonów zorganizowały: miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Dzielnica VII Zwierzyniec.

 

Martyna Masztalerz/PAP/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:18

    Trzy punkty są, czas na Puchar Polski

  • 22:00

    Dzieje gorlickiej ulicy 3-go maja opowiedziane pamiątkami przyniesionymi przez mieszkańców

  • 21:56

    Jak zamienić pasywa na aktywa?

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię