|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Stadion Wisły jak finansowa studnia bez dna. Ma wypięknieć za 70 milionów złotych

Dodatkowa powierzchnia biurowa pod trybunami, odnowienie zewnętrznej elewacji obiektu, poprawienie warunków bezpieczeństwa, budowa dwóch naziemnych parkingów oraz wykupienie praw autorskich do projektu stadionu - to pomysł krakowskich urzędników na stadion miejski przy ulicy Reymonta w Krakowie. Koszt wszystkich prac to 70 milionów złotych - czytamy na Onecie.

fot.arch.RK

Stadion przy ulicy Reymonta 22 to finansowa studnia bez dna. Najpierw na jego wybudowanie z miejskiej kasy wydano ok. 600 mln złotych. Urzędnicy przekonywali wtedy, że po zakończeniu prac obiekt będzie na siebie zarabiał. Rzeczywistość dla krakowskiego magistratu okazała się brutalna.

Roczny koszt funkcjonowania stadionu to 4,9 mln złotych. Jednak wynajem obiektu klubowi oraz powierzchni biurowej miejskim instytucjom nie pokrywa miesięcznych kosztów utrzymania. Nie można liczyć też na organizowanie koncertów na stadionie czy wynajem pomieszczeń prywatnym przedsiębiorcom. Powód? Obiekt jest niefunkcjonalny. Tylko od 2017 r. trzeba było naprawić system wentylacji (95 tys. zł.), system oświetlenia awaryjnego w trybunach południowej i wschodniej (68,9 tys. zł.), a także wykonać prace związane z naprawą systemu monitoringu (144 tys. zł.) czy wymianą 10 sztuk maszyn do sprawdzania biletów (321 tys. zł.). To tylko niewielka część prac, jakie trzeba było przeprowadzić w ostatnim czasie.

 

Stadion ma wypięknieć za 70 milionów złotych

Krakowscy urzędnicy mają jednak dość i chcą, aby obiekt wybudowany na Euro 2012 przeszedł gruntowny remont. Zakładają, że dzięki temu stadion mógłby wreszcie na siebie zacząć zarabiać.

- Zakładamy, że pieniądze na dodatkowe prace na stadionie znajdą się w budżecie miasta - mówi Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa. To właśnie ta miejska jednostka ma odpowiadać teraz za obiekt przy ulicy Reymonta.

Zanim jakiekolwiek prace budowlane się rozpoczną, trzeba będzie wykupić prawa autorskie do projektu oraz przygotować nową dokumentację. Koszt to 9,7 mln zł. Tych wydatków w dużej części można by uniknąć, gdyby nie urzędnicza niedokładność. Miasto za projekt stadionu zapłaciło około 3 mln zł, ale w umowie nie uwzględniono zapisu o przejęciu przez gminę tzw. materialnych praw autorskich do obiektu.

Dyrektor Hanczakowski liczy, że na ten cel uda się znaleźć część pieniądze jeszcze w tym roku. Reszta kwoty miałaby być zarezerwowana w projekcie budżetu na rok 2020. To pozwoliłoby z kolei na przygotowanie dokumentacji budowlanej do końca przyszłego roku.

Remont stadionu i jego okolic miałby trwać w latach 2021-2022. Na te prace miasto chce przeznaczyć ok. 60 mln zł. Według urzędniczych planów miałaby powstać dodatkowa powierzchnia biurowa pod trybunami. Odnowiona ma być zewnętrzna elewacja obiektu, tak aby ten prezentował się lepiej niż dotychczas. Ulec poprawie mają także kwestie związane z bezpieczeństwem. Obok stadionu w okolicy krakowskich Błoń mają powstać dwa parkingi naziemne.

Prace mają się zakończyć przed 2023 roku. Właśnie wtedy w Krakowie i Małopolsce rozpoczną się igrzyska europejskie, a stadion przy ulicy Reymonta ma być miejscem ceremonii otwarcia.

 

Wisła ma propozycję dla miasta

Remont obiektu to nie jedyna kwestia związana z Wisłą, jaką obecnie zajmuje się urząd. Trwa pat pomiędzy władzami Wisły a urzędnikami. Chodzi o możliwość zmniejszenia długu klubu, w zamian za promowanie miasta przez zespół piłkarski.

Zadłużenie klubu wobec gminy (stan na czerwiec 2019 roku) wynosi ok. 5 mln zł. Władze Wisły przedstawiły w ostatnich miesiącach kilka propozycji rozliczenia zadłużenia. Przedstawiciele klubu zaproponowali m.in. rozłożenie spłaty na raty, reklamę miasta na piłkarskich strojach czy wykup przez miasto obligacji, ale prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nie zgodził się na żadną z zaproponowanych propozycji.

Teraz pojawiła się kolejna. Wisła zaproponowała, że klub zakupi system stadionowych band ledowych (musi je wynajmować przed każdym meczem) o wartości 1,2 mln zł. W zamian za to miasto pomniejszy dług o tę kwotę. Przedstawiciele klubu przypominają, że w 2015 r. w ten sam sposób zmniejszono dług Cracovii. Urząd na razie nie odpowiedział na tę propozycję.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(źródło: Onet/Dawid Serafin)

13%
87%