|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaprezentował w piątek budżet miasta na kolejny rok

Prezydent zwrócił uwagę na rosnące koszty i problemy z wykonawcami, które komplikuja wykonanie zaplanowanych inwestycji. Oprócz edukacji i transportu najwięcej pieniędzy pochłonie zieleń.

Fot. M. Lasyk

Jak powiedział prezydent Majchrowski, w przyszłym roku realizowane będą jedynie inwestycje, które są już rozpoczęte i te, które mają kompletną dokumentację i są gotowe do rozpoczęcia. Na samą zieleń przeznaczono 180 milionów złotych. Ta kwota obejmuje 130 milionów na utrzymanie i inwestycje i 50 milionów na wykup. Najważniejszymi inwestycjami są oczywiście Las Borkowski i Wesoła. 

 

- Jeśli chodzi o Wesołą, jest w WPF-e  30 milionów rozłożonych na 10 lat z tym że ostateczna kwota będzie znana, kiedy będziemy mieli wycenę. Termin rzeczoznawcy to 5 grudnia. Las Borkowski jest na dwie raty - tłumaczył Majchrowski.

 

Jak dodał, z budżetu wypadly wszystkie niewielkie inwestycje bez odpowiedniej dokumentacji. Zastępca prezydenta miasta Andrzej Kulig zapowiedział, że w planach dotyczących zieleni są też inwestycje odwlekane w czasie: zagospodarowanie Zakrzówka i rewitalizacja Zalewu Nowohuckiego. 

 

- Najlepszym przykładem jest Zakrzówek. Od czasu wykupu tego obszaru niewiele tam się zmienia z tego prostego powodu, że najpierw trwało wyłonienie projektanta a potem, nie ukrywam, bardzo skomplikowany i długi dalog z projektantem, który w jakimś sensie był monopolistą na rynku. W fekcie nasze nadzieje na to, że pozwolenie uzyskamy stosunkowo szybko legły w gruzach. Zależy nam, by ostateczne pozwolenia uzyskać na przełomie lutego i marca - mówił Kulig.

 

Pieniądze znajdą się też na wiele mniejszych inwestycji. Michał Drewnicki - radny Prawa i Sprawiedliwości - chwali wykup Lasu Borkowskiego i Wesołej, zwraca jednak uwagę, że miasto pewne kroki mogło wykonać zdecydowanie wcześniej. 

 

 

- Miasto przez wiele lat nie chciało terenów wykupić mimo tego, że właściciel już ponad dziesięć lat temu chciał ten teren sprzedać. Dopiero pod wpływem pewnego szantażu właściciela prezydent rozpoczął negocjacje. Bardzo się cieszymy tego, że pieniądze w końcu się znalazły, żałujemy, że tak późno, że wielu terenów nie udało się uchronić. Natomiast informacja o tym, że znalazły się pieniądze zarówno na Las Borkowski i na zieleń w ramach dzielnicy Wesoła czy inne tereny, cieszy. Będziemy te działania wspierać - ocenia Drewnicki.

 

Zaznacza jednak, że radni PiS będą patrzyli prezydentowi na ręce po to, aby inwestycje takie jak odnowa Parku Bednarskiego nie były odsuwane w czasie a pieniądze nie przepadały. Ze 180 milionów na zieleń cieszy się też Łukasz Maślona - przyszły radny z klubu Łukasza Gibały. Jak podkreśla - taki budżet to odpowiedź na apele aktywistów miejskich. 

 

 

Wśród pozostałych najważniejszych inwestycji prezydent Jacek Majchrowski wymienił budowę tramwaju na Górkę Narodową, remont Igołomskiej, Kocmyrzowskiej i alei 29-go Listopada oraz budowę trzech nowych szkół podstawowych: na osiedlach Złocień, Gotyk i Kliny oraz budowę mieszkań komunalnych. 

 

 

Joanna Orszulak/łk

56%
44%