Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Park kulturowy Nowa Huta – od 29 maja w pełnej odsłonie

  • Kraków
  • date_range Środa, 2021.05.12 17:50 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 04:10 )
Od 29 maja w pełni funkcjonować będą przepisy o parku kulturowym Nowa Huta. Instytucje, lokalni przedsiębiorcy i właściciele budynków do tego dnia mają czas na dostosowanie się do zasad obowiązujących na terenie parku. Część z nich już to zrobiła.

Fot. RK

"Nowohucka przestrzeń wyraźnie się zmienia. Część przedsiębiorców i właścicieli nowohuckich firm dokonało już koniecznych modyfikacji. Również wiele szkół, przedszkoli i instytucji kulturalnych uporządkowało swoje otoczenie – z ogrodzeń zniknęły wypłowiałe banery, niezgodne z przepisami reklamy czy nieestetyczne ogłoszenia. Dlatego niezmiernie cieszy nas każda inicjatywa w tym zakresie oraz zauważalna poprawa wyglądu niektórych nieruchomości zlokalizowanych na tym terenie" - powiedział PAP kierownik biura prasowego w Urzędzie Miasta Krakowa Dariusz Nowak.

Dodał, że trudno określić, ile firm dostosowało do nowych regulacji – obszar Parku to prawie 376 ha, a sytuacja zmienia się z dnia na dzień. "Niemniej, zwłaszcza w centrum Nowej Huty można już ocenić, że znaczna część przedsiębiorców to zrobiła, aczkolwiek z pewnością część z nich będzie zwlekać ze zmianami do ostatniej chwili" - powiedział Nowak.

Żeby pomóc mieszkańcom, miasto ogłosiło program "Szyldy w Nowej Hucie" - realizowany przez organizacje pozarządowe - dzięki któremu można uzyskać wsparcie w zaprojektowaniu estetycznych szyldów i witryn. Powstało osiem projektów, trzy już wykonano: dla sklepu AGAT na Placu Centralnym, sklepu PAW na ul. Zgody 7 oraz Huty Stylu znajdującej się w bloku szwedzkim – podał Urząd Miasta.

Park Kulturowy nie obejmuje całej Nowej Huty, ale teren ok. 376 ha - plac Centralny, osiedla wybudowane w latach 50. i 60. oraz najstarszą część Huty, sprzed okresu, gdy powstał tam kombinat metalurgiczny - dwór Jana Matejki z parkiem w Krzesławicach, Mogiłę z klasztorem oo. Cystersów oraz aleję Solidarności wraz z budynkami administracyjnymi HTS.

Jest drugim w Krakowie, po parku kulturowym Stare Miasto. Park kulturowy Nowa Huta został utworzony na podstawie uchwały Rady Miasta z listopada 2019 roku, by chronić układ urbanistyczny i architekturę najstarszej części tej dzielnicy. Przepisy regulujące jak mają wyglądać m.in. tablice reklamowe i szyldy, kolorystka elewacji frontowych kamienic, stolarka okienna, bramy, witryny sklepowe, neony oraz lokalizacja ogródków gastronomicznych weszły w życie 29 listopada 2020 roku i wszelkie nowe elementy zagospodarowania przestrzeni w Nowej Hucie, powinny od tego momentu być zgodne z zapisami uchwały, natomiast już istniejące miały być dostosowane do nowych przepisów w ciągu pół roku od tej daty.

Na przyszłość miasto planuje utworzenie parków kulturowych na terenie Kazimierza ze Stradomiem oraz Starego Podgórza z Krzemionkami.


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

PAP/jgk

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię