|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nowe lampy na Bulwarach Wiślanych: jaśniej, oszczędniej i w walce ze smogiem... świetlnym

Na krakowskich Bulwarach Wiślanych zrobi się jaśniej. Właśnie rozpoczął się kolejny etap modernizacji oświetlenia. Jeszcze w tym roku wzdłuż deptaka ZIKiT postawi ponad dwieście nowoczesnych lamp, które będą nie tylko energooszczędne, ale i przyczynią się do ograniczania tak zwanego smogu świetlnego, który po zanieczyszczeniu powietrza staje się kolejnym wyzwaniem cywilizacyjnym.

Posłuchaj materiału Jakuba Kusego

Fot. arch. M. Lasyk

"Rozpoczęły się prace na bulwarach: Inflanckim, Wołyńskim, Tynieckim i Rodła. To pozostałe części, których oświetlenie odkładano na później. Nowoczesne ledowe lampy będą dostosowywały oświetlenie do pory dnia, pory roku, a także do natężenia ruchu. Czyli jeśli w pobliżu pojawi się osoba piesza, to oświetlenie będzie bardziej intensywne. To ważne ze względu na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów, rolkarzy" - wyjaśnia Magdalena Wasiak z Zarządu Infrastruktury i Transportu w Krakowie.

Dr Tomasz Ściężor z Politechniki Krakowskiej, który na co dzień bada zagadnienie smogu świetlnego dodaje, że nowe oświetlenie pozwoli także na zaoszczędzenie energii. "Często zdarza się, że światło świecące w mieście nie oświetla tego, co trzeba. Na przykład świecąca kula, która oświetla ściany bloku zamiast parkingu. Każda próba ograniczenia smogu świetlnego jest godna pochwały. A dodatkowo poprawi jakość życia mieszkańców oraz stan kasy miasta w związku z wydatkami na prąd" - ocenia specjalista.

"Dzięki współpracy ze studentami Akademii Górniczo-Hutniczej udało się stworzyć sieć oświetlenia na głównych krakowskich ulicach: Alejach Trzech Wieszczów, Reymonta, 3 Maja, Piastowskiej, Bronowickiej. W sumie to ok. 10 tys. opraw, takich punktów świetlnych na mapie całego Krakowa" - dodaje Magdalena Wasiak z ZIKiT-u.

Wraz z modernizacją oświetlenia ZIKiT planuje też montaż urządzeń, które w przyszłości pozwolą na objęcie bulwarów monitoringiem. Prace na bulwarach nie zakończą się w tym roku. We wtorek miejski zarządca dróg rozstrzygnął przetarg na budowę oświetlenia kolejnych odcinków: Poleskiego, Podolskiego i części bulwaru Lotników Alianckich.

Zakończenie prac planowane jest w 2019 roku i będzie kosztować 1,7 mln złotych. W sumie modernizacja oświetlenia pochłonie nawet osiem milionów złotych.

 

 

(Jakub Kusy/ew)

100%
0%