Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Niewidome i słabo widzące dzieci wcieliły się w postaci z "Zemsty" Aleksandra Fredry

  • Kraków
  • date_range Środa, 2017.06.21 15:25 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:46 )
- To było wyjątkowe przeżycie! - mówili tuż po premierze przedstawienia "Plan zemsta" w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Krakowie jego młodzi aktorzy. W role z komedii Aleksandra Fredry wcieliły się dzieci niewidome i słabo widzące. To efekt współpracy ośrodka z animatorami Teatru Bagatela. Próby trwały zaledwie dwa miesiące.

fot: Magdalena Zbylut

Pieczę nad początkującymi artystami sprawowali m.in. reżyserka Iwona Jera, muzyk, choreografowie, a także wychowawcy.

"To jest współpraca aktorów i dzieci, które nie pracują zawodowo na scenie. Każda ze stron daje bardzo dużo od siebie. I świetnie się uzupełnia" - mówi Radiu Kraków Iwona Jera.

"Na początku towarzyszyła nam trema, a potem było już tylko lepiej" - podkreśla słabo widząca Anastazja. "Po udziale w przedstawieniu czujemy się szczęśliwi. To dla nas bardzo ważne" - dodają Kamil i Kuba, którzy są niewidomi. 

Barbara Lenczowska, wychowawczyni z ośrodka podkreśla, że udział w spektaklu to szansa dla tych dzieci na otwarcie się na świat. "Widziałam, że te dzieci, które były wcześniej zamknięte, zakompleksione, nagle się otworzyły i miały radość z współtworzenia. Dzieci nie widzą, lub słabo widzą, ale mają niezwykle rozwinięte inne zmysły, m.in. słuch. Są też bardzo uważne i niezwykle potrafią się sobą opiekować podczas gry. Mają w sobie wielkie pokłady emocji i empatii" - wyjaśnia Barbara Lenczowska.

Na scenie zaaranżowanej w sali gimnastycznej przy ul. Tynieckiej wystąpiło 20 uczniów niewidomych i słabowidzących. Kolejna okazja do obejrzenia wariacji na temat "Zemsty" w wykonaniu podopiecznych ośrodka dopiero we wrześniu, już na scenie kameralnej Teatru Bagatela.

 

 

Magdalena Zbylut/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię