Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Mieszkańcy Ruczaju bronią zielonych terenów

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2020.07.06 16:12 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:34 )
Mieszkańcy Ruczaju będą protestować przeciwko betonowaniu okolicy. 9 lipca spotkają się na konsultacjach z urzędnikami w sprawie zagospodarowania terenu przy Kobierzyńskiej.

Fot. Bartłomiej Bujas

Teren w pobliżu ulicy Kobierzyńskiej to aż 78 hektarów. Granice obszaru ujętego w miejskim planie wyznaczają dodatkowo ulice: Torfowa, Obozowa, Zdunów i Ruczaj. Z około 23 hektarów zieleni, po zrealizowaniu założeń planu zostałoby niespełna 4,5 hektara. 

Jedną z pierwszych osób, które podjęły temat betonowania okolicy, był Bohdan Widła - inicjator strony zielonakobierzyńska.pl.

"Niemal cały ten zielony obszar, który w tym momencie mamy obok siebie, ma być przeznaczony, z naprawdę drobnymi wyjątkami, pod zabudowę mieszkaniową wysokiej intensywności, czyli, mówiąc wprost, pod osiedla. Jeżeli dobrze pamiętam, chodzi o bloki o wysokości od 16 do 25 metrów, czyli nie najmniejsze" - mówi Widła.

Mieszkańcy Ruczaju zgodnie podkreślają -  w okolicy terenów zielonych już teraz jest jak na lekarstwo. Obawiają się również większego ruchu na drogach. Kolejne osiedla to kolejni kierowcy, kolejne pojazdy na ulicach i jeszcze większe korki.

Bohdan Widła uważa, że plan zagospodarowania terenu  jest sprzeczny z zarządzeniem prezydenta Miasta Krakowa z 9 września ubiegłego roku. W trakcie zeszłorocznych konsultacji społecznych uwzględniono uwagę o zachowaniu terenu zielonego wzdłuż potoku Młynny Kobierzyński.

"Miała zostać uwzględniona w ten sposób, że zostanie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Okazuje się, że kiedy mamy projekt tego planu, to mamy jakieś minimalne skrawki zieleni, a cała reszta jest przeznaczona pod inwestycje i to tej najwyższej intensywności.

Wycięcie drzew w  pobliżu potoku zdaniem ekspertów w załączonej do projektu "prognozie oddziaływania na środowisko" może wiązać się z ewentualnymi podtopieniami. 

Urzędnicy zapraszają jednak do czwartkowej publicznej dyskusji na temat zaprezentowanego planu 

Maciej Fijak z Akcji Ratunkowej dla Krakowa zapewnia, że chętnie weźmie w niej udział, ale już teraz nie kryje swojego oburzenia.

"Jedyne ptaki, jakie nam tu niedługo zostaną to żurawie budowlane. W porządku, że zabudowa jest dopuszczalna, ale zostawmy jakieś proporcje. 95% zabudowy i 5% zieleni to proporcje absolutnie sprzeczne ze zrównoważonym rozwojem miasta i nie ma na to naszej zgody" - m\owi Fijak.

Jak zaznacza Dariusz Nowak - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krakowa - niewykluczone, że  w najbliższym czasie pojawi się sporo wniosków z uwagami. 

"Każdy z bloków będzie miał swój park kieszonkowy i te tereny zielone będą. Dzisiaj oczywiście część mieszkańców mówi, że tych terenów jest zbyt mało. Myślę, że musimy poczekać do zakończenia planu, do tych uwag, które będą i zobaczymy. Jeżeli z logicznego czy formalnego punktu widzenia będzie można jeszcze to zmienić, to myślę, że takie zmiany będą" - wyjaśnia Nowak.

Uwagi do planu dla terenów przy Kobierzyńskiej  można składać do 28 lipca - mailowo za pośrednictwem platformy ePUAP lub osobiście w urzędzie miasta Krakowa.

Mapka planu zagospodarowania przestrzennego ul. Kobierzyńskiej

 

(Bartłomiej Bujas/łk)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.


 

Źródło: Radio Kraków
Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię