Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Co dalej z inwestycją na osiedlu Kolorowym w Nowej Hucie? Wojewoda uspokaja

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2018.04.05 09:50 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:25 )
Ta inwestycja wzbudza ogromne kontrowersje od samego początku, bo planowany 9-kondygnacyjny budynek mieszkaniowy, zdaniem części nowohucian, nie tylko ma powstać kosztem zieleni, ale też zasłonić światło mieszkańcom pobliskich bloków oraz zaburzyć układ urbanistyczny tej części Nowej Huty. Pozwolenie na budowę zostało zawieszone przez prezydenta Krakowa, a od tej decyzji – do wojewody małopolskiego - odwołał się deweloper. Zapadły już pierwsze decyzje w tej sprawie. Wg części mieszkańców – dzięki niej deweloper dostał zielone światło na budowę.

Fot. dzięki uprzejmości okolicznych mieszkańców

Mieszkańcy o zablokowanie tej inwestycji walczyli od 2016 roku. Początkowo z sukcesami, bo udowodnili, że wbrew przepisom, nie zostali o niej poinformowani jako strona w postępowaniu. Decyzją prezydenta Krakowa uchylono pozwolenie na budowę. Od tej decyzji do wojewody odwołał się deweloper. W środę wieczorem w intenrecie pojawiły się informacje od mieszkańców, jakoby ten podjął decyzję korzystną dla dewelopera. 

- Przegraliśmy 1,5-roczną batalię z wojewodą i sądami - piszą w internecie zrozpaczeni mieszkańcy, którzy otrzymali pismo od wojewody. Wg nich jest korzystna dla dewelopera. "Przestałam wierzyć w sprawiedliwość w tym kraju. Rzekomo ja nie dochowałam tego początkowego terminu 30 dni, od momentu dowiedzenia się o budowie do złożenia wniosku o wznowienie postępowania. Czyli wojewoda nie pochylił się nad naszymi problemami, ale nad terminami" - tak decyzję wojewody komentuje Ewelina Dulińska. To mieszkanka bloku, obok którego ma powstać dziewięciopiętrowy budynek. 
Dulińska w rozmowie z reporterem Radia Kraków podkreśliła, że będzie wraz ze swoimi sąsiadami odwoływać się od tej decyzji do Ministerstwa Infrastruktury oraz do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dodaje także, że jeśli inwestycja zostanie zrealizowana, wszyscy mieszkańcy będą mieli problemy z miejscami parkingowymi i dostępem do między innymi przychodni. Zwraca też uwagę, że planowany budynek zasłoni dostęp do słońca na dłużej niż pozwalają na to przepisy. Do tego argumentu wojewoda nie odniósł się jednak w swoim piśmie.

Tymczasem na forach internetowych trwa gorąca dyskusja na ten temat. Decyzja wojewody jest mocno krytykowana przez nowohucian. "To nie może być prawdą, co zrobił pan wojewoda. Chyba zapomniał, po co jest wojewodą. Po prostu skandal" - czytamy w jednym z komentarzy. 

- To wielkie nieporozumienie – tak te doniesienia mieszkańców komentuje Beata Poszwa, nowohucka radna dzielnicowa. Jej zdaniem mieszkańcy opatrznie zrozumieli treść pisma wojewody małopolskiego, które nie kończy walki z deweloperem. - Decyzja, która nadeszła jest tak naprawdę korzystna dla mieszkańców. Umorzenie dotyczy tylko postępowania wznowieniowego, czyli postępowania, w którym mieszkańcy ubiegali się o bycie stroną. Tak naprawdę w sprawie kluczowej – czyli samego pozwolenia na budowę – cały czas trwa postępowanie w tej sprawie i nie jest prawdą, że deweloper może wejść na plac budowy nawet dzisiaj – podkreśla Poszwa. Nowohucka radna dodaje, że mieszkańcy mogli nie zrozumieć zawiłości prawnych i od razu ich uspokaja: „brana jest pod uwagę analiza nasłoneczenia w razie powstania nowego budynku, która jest bardzo istotna dla mieszkańców i to jest w tej chwili rozpatrywane”. 

 

Stanowisko Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego:

Prezydent Miasta Krakowa decyzją wydaną w 2013 r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę budynku wielorodzinnego przy al. Jana Pawła II. Za stronę w postępowaniu nie została wtedy uznana Wspólnota Mieszkaniowa z os. Kolorowego.

Po przeprowadzeniu postępowania wznowieniowego, zainicjowanego wnioskiem Wspólnoty Mieszkaniowej z os. Kolorowego, 11.05.2017 r. Prezydent Miasta Krakowa wydaje decyzję, w której:
1. Uchyla własną decyzję (z 2013 r.) zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę;
2. Odmawia inwestorowi zatwierdzenia projektu budowlanego i odmawia wydania pozwolenia na budowę.
Od tej decyzji zostało wniesione przez dewelopera odwołanie do Wojewody Małopolskiego. W toku postępowania odwoławczego przedłożone zostały przez inwestora dokumenty świadczące o tym, że nie został zachowany termin dotyczący złożenia wniosku o wznowienie postępowania przez Wspólnotę Mieszkaniową z os. Kolorowego – pismo (wniosek) wpłynęło 23.05.2017 r. Jest to pismo z 8.04.2016 r. kierowane do Rady Dzielnicy Nowa Huta, przekazane do Rady Dzielnicy za pośrednictwem zarządcy ADREM. S.A.

W związku z tym, Wojewoda Małopolski 30.03.2018 r. uchylił decyzję Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 11.05.2017 r. i umorzył postępowanie wznowieniowe. Jednocześnie, w tym samym dniu (30.03.2018 r.), Wojewoda Małopolski zawiadomił o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta Krakowa z 12.04.2013 r. w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę, jak również wstrzymał z urzędu wykonanie decyzji Prezydenta Miasta Krakowa z 12.04.2013 r.

Powtórzmy: wydanie postanowienia o wstrzymaniu wykonania decyzji Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 12.04.2013 r. z urzędu blokuje deweloperowi możliwość budowy na tamtym terenie do czasu zakończenia postępowania nieważnościowego. 

 

 

(Grzegorz Krzywak/ko,ew)

Źródło: Radio Kraków
Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię