|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krakowski ZIKiT został doceniony przez Komisję Europejską

Komisja Europejska doceniła rozwiązania, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w Krakowie, dotyczące ruchu pieszego. Komisarze postawili Kraków za wzór rozwiązań sprzyjających poruszaniu się "na nogach", jak i sam odsetek osób, które to robią.

Posłuchaj rozmowy z Łukaszem Frankiem, wicedyrektorek ZIKiT-u

Fot. G. Krzywak, archiwum RK

- Komisja Europejska doceniła nasze wysiłki na rzecz poprawy warunków przemieszczania się pieszo w mieście, ale nie w kontekście transportu, ale zdrowia. Organizacja zajmująca się zdrowiem publicznym z Wielkiej Brytanii poszukiwała ciekawych przykładów. Zostaliśmy przepytani. Oni znali krakowskie uwarunkowania. Rozmawialiśmy z nimi dwie godziny. Chodziło o to, w którą stronę zmierzamy - mówi Łukasz Franek, wicedyrektor ZIKiT-u.

Jak podkreśla Franek, w ostatnim czasie chodniki zyskały na atrakcyjności, jest niezbędna ich szerokość. "Są wyznaczone przejścia dla pieszych. Na co dzień 1/3 mieszkańców Krakowa chodzi. To wiemy z badań z 2014 roku. My nie doceniamy wpływu ruchu na nasze zdrowie. Nasz tryb życia się zmienił. Siedzimy w biurze, samochodzie. Nadrabiamy to w klubach fitness, ale wystarczy 30 minut chodzenia dziennie" - dodaje.

Komisja poszukiwała przykładów właśnie pod tym kątem. Zdaniem wicedyrektora ZIKiT-u ta nagroda jest dla mieszkańców, którzy wypracowali ten wysoki udział chodzenia pieszo. "Komisja wskazała, że być może dzięki temu, że miasto jest przyjaźniejsze dla pieszych, wydajemy mniej na ochronę zdrowia, żyjemy dłużej" - podkreśla Łukasz Franek.

Przedstawiciel ZIKiT zaznacza jednak, że w Krakowie nie jest jeszcze idealnie pod względem komfortu ruchu pieszych. Jego zdaniem trzeba sobie uświadomić, że chodniki są do chodzenia. "W Śródmieściu ta sprawa jest załatwiona w 99%. Dyskutujemy o słupkach. Proszę popatrzeć, że w miejscach, gdzie nie ma słupków, samochody nielegalnie parkują. Wysiłek to kwestia bezpieczeństwa. Doczekamy czasów, gdzie niemal 0 osób zginie na przejściach dla pieszych" - podkreśla Franek.

 

 

 

(Maciej Skowronek/ko)

43%
57%