|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krakowianie będą mieli Skwer Praw Kobiet? Komentarze

Miejska radna chce w Krakowie Skweru Praw Kobiet. Małgorzata Jantos z Koalicji Obywatelskiej sugeruje, by taką nazwę nadać terenowi zielonemu pomiędzy ulicą Piłsudskiego a Smoleńsk. Inicjatywa ma związek ze strajkami przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Posłuchaj relacji Magdaleny Zbylut - Wiśniewskiej

Małgorzata Jantos, fot. Marek Lasyk

- Byłby to wyraz szacunku dla kobiet walczących o prawa do edukacji, prawa wyborcze oraz o prawa do decydowania o własnym życiu. Szukaliśmy w Krakowie miejsca, które byłoby związane z ostatnimi wydarzeniami. Kobiety były w kilku miejscach w Krakowie, m.in. na ulicy Retoryka, gdzie jest podłużny skwer. Postanowiliśmy ten skwer nazwać  Skwerem Praw Kobiet. Żeby przypominać, że kobiety nieustająco muszą zabiegać i być czujne jeśli chodzi o sprawy ich praw, decyzyjności - przekonuje radna.

- Podoba mi się ten pomysł i wspieram w działaniu radną Małgorzatę Jantos - tak w rozmowie z Radiem Kraków pomysł Małgorzaty Jantos komentuje aktywistka Monika Frenkiel. Według niej jest to efekt pewnej mody. Rondo Praw Kobiet już się pojawiło w Piasecznie, są też inicjatywy dotyczące innych miast. Wiem, że Zielona Góra zbiera podpisy w tej sprawie. Wszystko wzięło się ze słynnej akcji w Warszawie, kiedy podczas protestów rondo Dmowskiego zostało przemianowane na rondo Praw Kobiet, ale to jest sprawa bardzo szeroka, bo dotyczy braku kobiet w ogóle w przestrzeni publicznej w naszych miastach, a dokładnie braku ich nazwisk w nazewnictwie ulic, parków i skwerów - podkreśla Frenkiel.

Monika Chylaszek, rzeczniczka Jacka Majchrowskiego mówi, że prezydent Krakowa nie jest przeciwny takiemu pomysłowi, ale ostateczną decyzję podejmą radni. - Ta inicjatywa powinna łączyć, a nie mieć podtekstu politycznego. Pewnie czeka nas gorąca debata podczas sesji Rady Miasta Krakowa. Natomiast prezydent Majchrowski zawsze się wypowiadał w takim tonie, że dobrze by było pamiętać o prawach, które dla nas wydają się całkowicie naturalne i niepodlegające dyskusji, więc być może takie przypomnienie o prawach kobiet będzie bardzo dobrym upamiętnieniem - podkreśla Monika Chylaszek.

Odmiennego zdania jest Michał Drewnicki. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa z Prawa i Sprawiedliwości zarzucił Małgorzacie Jantos nieczyste intencje, prowokację i wzbudzanie konfliktów. Jak podkreśla Drewnicki, wybór miejsca - przed siedzibą PiS - nie jest przypadkowy.

- Gdyby pani radna naprawdę chciała zawalczyć o ten temat, to lepszym pomysłem byłoby nazwanie skwery, ulice, czy ronda w Krakowie nazwiskami Polek, które były ważne w historii Polski. Sądzę, że takich osób jest jeszcze sporo  - mówi Drewnicki.

Małgorzata Jantos w przyszłym tygodniu złoży w tej sprawie interpelację. Michał Drewnicki zapowiada, że jeśli dojdzie do głosowania projektu radnej, to zgłosi swoją poprawkę.

 

(Magdalena Zbylut - Wiśniewska/jp)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

16%
84%