|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krakowa walka ze smogiem. Czas na podsumowania

Koniec roku to czas podsumowań, więc i my w Radiu Kraków podsumujemy walkę z tym, co krakowianom najbardziej w ciągu roku przeszkadza i dokucza, czyli ze smogiem. Choć dni z zanieczyszczonym powietrzem w tym roku było dużo mniej, niż w poprzednim to można śmiało powiedzieć, że wciąż nie mamy się czym poszczycić.

Posłuchaj materiału Dominiki Baraniec

Fot. M. Lasyk

W tym roku w Krakowie przez osiemdziesiąt dni oddychaliśmy zanieczyszczonym powietrzem. Tyle razy urzędnicy ogłaszali przekroczenie norm pyłów zawieszonych. Dane są o wiele lepsze niż rok czy dwa lata temu, ale jak stwierdza Paweł Ścigalski, doradca prezydenta do spraw smogu - to wciąż o osiemdziesiąt za dużo.

"W 2015 roku, jeśli chodzi o wyniki dobowego stężenia pyłów w powietrzu zebrane ze wszystkich stacji wskazały ok. 140 dni z przekroczeniami. W 2016 roku już 100 dni. W tym roku zbliżyliśmy się do 80" - mówi Radiu Kraków Ścigalski.

Dziewiętnaście razy krakowianie mogli też za darmo podróżować komunikacją miejską przez bardzo duże zanieczyszczenie powietrza.

W tym roku w lipcu zaczęła również obowiązywać nowa uchwała antysmogowa dla Małopolski, która ma pomóc również w Krakowie.

"Już nie tylko Kraków zobowiązany jest do wymiany starych kotłów węglowych, które są głównym źródłem zanieczyszenia powietrza w całej Małopolsce" - stwierdza Andrzej Guła z polskiego alarmu smogowego.

Jak już jesteśmy przy wymianie palenisk, to warto wspomnieć o tym, że strażnicy miejscy w tym roku skontrolowali ponad dwa razy więcej miejsc w Krakowie. Srawdzają to, czy krakowianie spalają odpady i jakiej jakości piece wykorzystują. "Strażnicy przeprowadzili ponad 5 tysięcy takich kontroli od października do końca listopada. Natrafili na 87 nieprawidłowości, nałożyli w związku z tym 54 mandaty" - wylicza Marek Anioł z krakowskiej straży miejskiej.

A tym którzy z wymianą paleniska zwlekają przypominamy, że jeszcze tylko do 30 grudnia można złożyć wniosek o wymianę korzystając z 80% dotacji. Od przyszłego roku będzie to już tylko 60%. "Apelujemy o złożenie wniosku w bieżącym roku, nawet jeśli jest niekompletny. Będzie go można uzupełniać, a my w tej sprawie będziemy się z Państwem kontaktować. Ważne, żeby związek po prostu wpłynął" - podkreśla Ewa Olszowska-Dej z Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.

A w tym roku w walce ze smogiem póki co najbardziej pomógł krakowianon wiatr.

W Krakowie cały czas działa ponad osiem tysięcy pieców węglowych. Jak zgodnie twierdzą aktywiści i urzędnicy 2017 rok to dobry start do kolejnych zmian... Przypomnijmy, że w Krakowie od 2019 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w piecach.

 

 

(Dominika Baraniec/ew)

64%
36%