|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków: z powodu awarii w Hucie do atmosfery dostało się kilka tysięcy kilogramów szkodliwych pyłów

Kilka tysięcy kilogramów szkodliwych pyłów dostało się do atmosfery w ubiegłym roku w związku z awariami, do których doszło w krakowskiej Hucie. Z raportu WIOŚ wynika, że najbardziej niepokojące zdarzenia miały miejsce w styczniu, marcu i sierpniu ubiegłego roku - informuje Onet.pl.

Nowhuckie kominy. Fot. słuchacz RK

Tylko w styczniu doszło do kilkunastu awarii - to wtedy do atmosfery dostało się 5 ton pyłów, kilkanaście tys. metrów sześciennych gazu koksowego i gazu surowego. W raporcie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zastrzeżono, że to zdarzenie mogło mieć wpływ na znaczne zanieczyszczenie środowiska.

Krakowska huta Arcelor Mittal przyznaje - w zakładzie miały miejsce awarie, chodziło między innymi o usterki urządzeń w koksowni i stalowni. Przedstawiciele huty zapewniają jednak, że awarie były usuwane w ciągu kilkunastu minut.

Sytuacja powtórzyła się w sierpniu i we wrześniu. Wtedy łącznie do atmosfery blisko 4 tys. kilogramów pyłów. Dla porównania - zakaz wjazdu samochodów do Krakowa w ciagu jednego dnia - powoliłby ograniczyć emisję pyłów o 20 kilogramów – mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. 

"Wnioskujemy do krakowskiej huty Arcelor Mittal o udostępnienie monitoringu tego miejsca. Mieszkańcy muszą mieć możliwości obserwacji, by widzieć, się dzieje w zakładzie, by móc alarmować. Ten monitoring powinien być dostępny online" - mówił w Radiu Kraków Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

To nie jedyne zdarzenia, którym przyglądają się inspektorzy WIOŚ-u. W przygotowaniu jest kolejny raport, tym razem dotyczący wycieku ścieków.

 

 

 

(Teresa Gut/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

29%
71%